“Karantinadan Notlar”

Moda alanındaki çalışmalarıyla tanınan fotoğrafçı ve yönetmen Osman Özel, Yeni Koronavirüs salgını sırasında kaldığı resmi karantinadan gözlemlerini OMM – Odunpazarı Modern Müze Editoryal Direktörü Büşra Erkara’ya anlattı.

17 Mart’ta Paris’ten İstanbul’a vardığından beri, Başakşehir’deki bir yurtta, devlet tarafından belirlenmiş şartlarla, resmî karantinada olan Özel’in hepimizin içinde bulunduğu izolasyonu belgeleyen fotoğrafları üzerinden yeni dünya düzenini sorguladığı karantina günlüğü OMM Journal’da okunabilir.

Osman Özel’in karantinadan çektiği fotoğraflardan oluşan seçki @ommxart Instagram hesabında 28 Mart Cumartesi gününden itibaren yayınlanmaya başladı ve paylaşımlar gün aşırı devam edecek. Fotoğrafçının karantinadan çektiği video çalışması ise yine OMM Instagram hesabından sanatseverlere sunulacak.

“Telefonum ve iPad’imle dış dünyayı takip etmek, birilerinin sürekli beni arayıp sorması yorucu bir hal almaya başladı. Bitmek bilmeyen ve anlamsız bir trafik bu, derinlikli bir şey konuşmuyoruz, birbirimize bir faydamız olmuyor. Son günlerde insanların vakit geçirmek için icat ettiği garip challenge’lar bana bunu bir defa daha düşündürdü.