Jon Pyzel’in Sörf Tahtaları

Jon Pyzel’in yüksek performansa sahip sörf tahtaları, kullanıcılarının dalgalarla dansını kolaylaştırmak için büyük hassasiyetle üretiliyor.

Jon Pyzel (pyzelsurfboards.com) sörf tahtalarını üretmeye başladığında 24 yaşındaydı; bu işe geç girmiş olsa da tasarımları hızlıca profesyonellerin sınavını geçmeyi başarmıştı. Yüksek performanslı ve farklı kullanım şekilleri sunan modellere odaklanıyordu. Hayranları, bir ankette Pyzel’in tahtalarını Lamborghini otomobillerle karşı karşıya getirdiğinde çok şaşırmıştı ama aslında yapmak istediği şey de buydu: “yüksek kalitede, hızlı, pürüzsüz, performansı zirvede” sörf tahtaları üretmek. John John Florence gibi profesyoneller için Ghost gibi akılda kalan modeller tasarladı. Ghost, Pyzel’in deyişiyle “her türde dalgayla başa çıkabilecek modeller arasında en yenilikçi olanlardan biri” idi.

1997’de küçük bir operasyon olarak başlayan şey, Güney Kaliforniya ve Hawaii’deki (Oahu’nun North Shore’una ve Pyzel’in tahtalarının canavar gibi dalgalarını hâkimiyet altına aldığı bilinen Banzai Pipeline’a çok yakın bir noktadaki) iki yeni butiğe uzanan bir yola girdi. Şimdilerde Pyzel’in tasarımları dünyanın farklı noktalarındaki butiklerde satışta olsa da tasarımcı hâlâ yaratım ve üretim aşamasına fazlasıyla dâhil; hâlâ tahtalarını elde üretip yeni tasarımlar üzerinde çalışıyor. Son zamanlardaki favorisi, Hawaii’nin uzun tropik resiflerinde kullanmadığı zamanlarda kendisi gibi sörfçü olan kızı tarafından sık sık kaçırılan Shadow.

Boşlukları Doldurun

Tüm sörf tahtaları, üzerinde imza bayrağıyla Ghost da dâhil, hayatlarına poliüretan köpükten işlenmemiş parçalar olarak başlıyorlar. Çoğunun ortasına dayanıklılığını ve gücünü artırmak için ahşap kirişler monte ediliyor.

Derin Kesikler

Jon Pyzel’ın tasarımları makinelere gönderiliyor ve işlenmemiş köpük tahtalar uzun, kısa veya farklı dalgalar için ihtiyaç duyulan şekillerde kesiliyor. Özel sipariş olmayan tahtalar için uygulanan bu işlem, tahtaları zımparalayan, temizleyen, oyan ve tüm bunları elde yapan “şekillendirici” ustalar için büyük bir zaman kazanımı demek. “Seri üretim tahtalar, en az özel siparişler kadar iyi olabiliyorlar” diyor Pyzel. “Ama yine de sadece kendinize özel bir sörf tahtası olmanın keyfi hiçbir şeye değişilmez.”

Şekillendiriciler

Pyzel, yeni kesilmiş tahtaları forma sokması için özel şekillendiriciler çalıştırıyor. Bu kişiler köpükten tahtaları elleriyle forma sokuyor, dalgaları kesen kenarlarını en iyi şekle getirmek için büyük çaba harcıyor.

Kuyruk Açısı

Şekillendirici, sörf tahtasının kuyruğunun merkezle hizalanmış olması için büyük çaba harcıyor.

Kesim Zamanı

Tahta makineden çıktığında, pürüzsüz bir yüzeye sahip olması için ustaların elinde farklı işlemlerden geçiyor.

Zımpara

Şekillendirici, sörf tahtasının üstünü ve altını iyice zımparalayarak boyanmaya ve logoların eklenmesine uygun hale getiriyor. Çok fazla renk ve tasarım seçeneği var; çoğu müşteri Pyzel’in Instagram paylaşımlarından etkileniyor veya takip ettikleri bir profesyonel sörfçünün tahtalarına benzer dizaynlar istiyor. Komik bir köpekbalığı çiziminden, asker desenine, tahtanızın üzerine istediğiniz şey şeyi uygulatabiliyorsunuz.

Köpekbalığı Mı?

Tahtanın yüzeyi reçineyle kaplanmadan önce yüzgeçlerinin monte edileceği yerin elde oyulması gerekiyor.

Son Dokunuşlar

Glaze aşamasına gelindiğinde tahtanın üzeri bir kat reçine veya epoksi ile kaplanıyor. Bu aşamada çok hızlı olmak gerekiyor ki reçine yüzeye eşit oranda dağılabilsin.

Dansa Hazır

Bu sörf tahtaları kalite kontrolünden henüz geçti; bu süreçte haşince sürtünme testlerine maruz kaldılar ve kusurları arandı. Yüzeyinde herhangi bir çatlama olmayan ve yüzgeçleri doğru yerleştirilmiş olanlar denizle buluşmaya hazır.

Hazırlayan: Janice O’leary

Fotoğraflar: Tom Williams