JetPack Aviation’un En Yeni Tasarımı

Test edip denediğimiz bu sistem sayesinde uçmak için süper kahraman olmanız gerekmiyor.

Üzerimde ateşe karşı dayanıklı alüminyum pantolon ve olabildiğince ağır botlar var. Güney Kaliforniya tepelerinde üzerimde bu kıyafetlerle olma nedenim bir jetpack ile uçmayı planlamam. Aslında pek gönüllü olmasam da bu sıra dışı teçhizatın mucidi oldukça hevesli görünüyor. Kulak tıkaçlarımı taktım, kemerimi bağladım; kalkışa hazırım!

Yerden yükselmenin rüyada gibi hissetmenizi sağladığı gerçeği bir yana, işler yolunda gitmezse canınız fena halde yanabilir. David Mayman –bu aletin mucidi–, üzerimdeki makinenin ısısını, kalkış anında yaydığı gürültülü sesi ve potansiyel bir dizi aksiliğe karşı nasıl kullanacağımı öğretiyor. Sahibi olduğu JetPack Aviation’un en yeni tasarımını (340.000 dolar, jetpackaviation.com) deniyorum. Bütün sistem, uçmanızı sağlayan, sırtınıza geçirdiğiniz bir çantanın içine yerleştirilen altı küçük jet motorundan ibaret ve sırtınızda taşıdığınız toplam ağırlık ise 36 kilo. Benim denediğim versiyonun iki geniş motoru var.  

Kollarınıza geçirdiğiniz aparatlar sayesinde ise yüksekliğinizi, hızınızı ve rotanızı ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede jetpack’inizle ileriye, geriye, hatta yanlara doğru da hareket edebiliyorsunuz.  

Bacaklarımı küçük ve narin bir şekilde hareket ettirip havalanıyorum. Vücudumu olabildiğince hareketsiz tutmaya çalışıyorum ki üzerimdeki düzenek yanlış algılayıp rotamdan çıkmama neden olmasın. 6 ya da 9 metre kadar yükseliyorum ancak zeminde bıraktığım insanlar hali hazırda küçük görünmeye başlıyor. Oksijene ihtiyaç duyacağınız 3.000 metre yükseklikte bile bu aracı kullanmak teorikte mümkün görünüyor ancak belirtmeliyim ki, ABD’de hava regülatörleri üzerinde hâlâ çalışılıyor.

Eğer siz de benim gibi Mayman’dan uçuş eğitimleri almak isterseniz 10 gün için 50.000 dolar; sadece bir günlük deneyim yaşamak istiyorsanız yaklaşık 5.000 dolar ödemeniz gerekiyor.