Jean Devrimi

Rüyalarınızdaki Jean, Atelier Notify’ın Paris’teki kocaman atölyesinde doğuyor.

Gardıroplarımızdaki denim bolluğunu göz önüne alırsak, muhteşem bir Jean ile nadiren karşılaşıyor olmamız gerçekten şaşırtıcı. Ama ısmarlama denim üzerine uzmanlaşmış Parisli terzi evi Atelier Notify’ın (ateliernotify.com) ABD’ye gelişiyle, bitmek bilmez mükemmel indigo arayışında ilginç bir dönüm noktası yaşanıyor. Sonbaharda Neiman Marcus’un New York City ve Beverly Hills’deki şubelerinde satışlara başlayacak olan stüdyo sadece ölçülerinize uygun jean’ler dikmekle kalmıyor; aklınıza gelebilecek her türlü yıkama, ağırlık ve doku tipinde ürün hizmeti de veriyor.

2003’de Atelier Notify’ı kurduğunda terzilik maharetini denim kumaşa uyarlamaya girişen Maurice Ohayon, jean’in aslında basic bir giyim unsuru olduğunu söylüyor. Denedikleri çeşitli yöntemlerle denim kumaşı geliştirmeyi ve bireyselleştirmeyi hedefleyen küçük bir atölye olarak hayatına başlayan Atelier Notify, bugün hayal edebileceğiniz her şekil, renk ve stilde ısmarlama jean’ler (artı deri pantolon ve ceketler) yapan büyük bir işletmeye dönüşmüş durumda. Nakış süslemeler mi? Yaparlar. Özel tasarlanmış cepler mi? Onlar için hiç sorun değil. Pantolon kenarında deri şeritler mi? İstediğiniz buysa, neden olmasın?

Terzilik tutkusunu ve becerisini erkek terzisi olan annesinden alan Ohayon, “Denim ceket ya da gömlek gibi klasik eşyalara modern bir duygu katıyoruz” diye anlatıyor. Sayısız ünlü isim ve kraliyet üyesi dâhil çoğu müşterisi, Atelier Notify’ın Paris veya Milano’daki mağazalarını ilk ziyaret ettiklerinde genellikle hayallerini süsleyen tek bir eşya ısmarlamakla yetiniyor. Ama bir kez bu deneyimi yaşadıklarında, “artık geri dönüş yok” diyor Ohayon.

Atelier Notify’ın Avrupa’daki mağazalarında olduğu gibi Neiman Marcus’daki denim deneyimi de kritik seçimlerle başlıyor: Hangi yıkama, ağırlık ve bitiş işlemi size hitap ediyor? Tercihiniz fermuar mı, düğmeli pat mı? Perçin tarzınız ne? Bir terzi detaylı bir şekilde ölçülerinizi aldıktan sonra, dosyanız Milano’daki atölyeye gönderiliyor; atölyede patron çıkarılıp giysi dikiliyor. Yerel mağazadaki provayı da kapsayan dört ile altı hafta içinde hayallerinizdeki jean’e kavuşuyorsunuz. Ama aramızdaki gerçek Jean meraklılarının iştahını ancak Onayon’un Milano’daki amiral mağazasına bir ziyaret doyurabilir. Geniş laboratuvar, adeta bir denim Disneyland’i: Devasa makineler kusursuz yumuşaklık seviyesine ulaşmak için giysileri taşlarla yıkarken, renk ve stil dizileri sonsuz bir ilham kaynağı veriyor. Kendinizi hislerinize kaptırmak çok kolay olsa da, tavsiyemiz her zamanki gibi temiz ve klasik görünmeniz.