Japon Estetiği

Fransız görsel sanatçı ve ressam Guillaume Bottazzi, kariyerini kamuya açık alanlara yaptığı ve müzeler, özel koleksiyonerler için ürettiği çarpıcı ve bol renkli işleriyle tanınıyor.

Gerek devasa bir binanın duvarlarını tuvale dönüştürüp boyamak olsun, gerekse bir müzenin özel ayrılan bir duvarına yeni bir sanat eseri eklemek olsun, ışığı, mekânı ve özellikle de renkleri uyum içinde kullanabilen sanatçı, bu yılın başında kendi adına bir ilke imza attı ve bir aydınlatma koleksiyonu çıkardı. Evanescence (guillaume.bottazzi.org) adını taşıyan koleksiyondaki parçalar, 2004’ten beri Japonya’da pek çok işe imza aran sanatçının ülkeye ve Japon estetiğine saygı duruşu anlamını da taşıyor.

Koleksiyondaki 70 parça, beş farklı tasarım kategorisine ayrılıyor. Pişmiş, transparan mürekkep kullanılarak yakalanan hafif renk tonlarının hakim olduğu avizeler, spot lambalar, tavan ve duvar lambaları bulunuyor.

Her bir tasarımı 15 farklı renk seçeneğinde bulabiliyorsunuz. Etrafımızdaki objelerin ruh sağlığımıza iyi geldiğini savunan tasarımcının eserleri üzerine çalışmalar yapan nörologların, Bottazzi’nin işlerini seyredenlerin dopamin seviyelerinin arttığını ve anksiyetelerinin azaldığını gözlemlediklerini de ekleyelim.