IWC ve Facebook, Yeni Koleksiyon Tanıtımı için Güçlerini Birleştirdi

IWC Schaffhausen ve Facebook, IWC’nin son Portugieser koleksiyonunu tanıtmayı hedefleyen dijital proje için yeniden güçlerini birleştiriyor. İnovatif Facebook Chatbot uygulaması çevrim içi müşterileri IWC’ye her zamankinden daha fazla yakınlaştırarak yeni koleksiyonun tanıtımında vazgeçilmez bir unsur olacak.

IWC ile Facebook Messenger ekibi ve Facebook Creative Shop’un bu ortak projesi müşterilere İsviçreli lüks saat yapımcısıyla iletişim kurmanın yeni bir yolunu sunuyor. Proje kapsamında sanal danışman ile bire bir gerçekleştirilen sohbet sayesinde bir IWC butiğinde yaşanabilecek kişisel deneyim sanal ortama taşınıyor.

Chatbot’u kullanan müşteriler lüks saat yapımcısının yeni koleksiyonunu ilk kez keşfetme fırsatı yakalayacak.

Ayrıca müşteriler Chatbot sohbetindeki yanıtlarıyla kişiye özel tavsiyeler isteyebilir, yeni saatlerin bir modelin bileğindeki görüntülerini yansıtan özel kliplerle dijital ‘prova’ deneyimi yaşayabilir.

Dijital İçerik Müdürü Dominic Weir “IWC, müşterilerine değerli ve yenilikçi deneyimler sunmanın daima yollarını arayan bir şirket” diyor. “Müşterilerin IWC ile çıktıkları yolculukta dijital gelişmeler bizim için çok önemli; üstelik buna her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Dijital gelişmeler her zaman olduğu gibi müşterilerimiz için hazır bulunmamıza, bekledikleri yüksek nitelikli deneyimi onlara yaşatmamıza izin veriyor.

Şu anda https://m.me/IWCwatches adresinden ulaşılabilen Chatbot uygulaması başlangıçta İsviçre, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Singapur’da pilot yayında; ama gelecekte dünyanın geri kalanıyla da buluşması planlanıyor. İkisi de kendi alanlarında lider olan Facebook ve IWC, Ağustos 2019’da Silver Spitfire seyahatini tüm dünyayla paylaşmak amacıyla işbirliği yaptı. İki marka tarihi uçağın dünyanın çevresini dolaşıp bir rekora imza atacağı seyahatine başladığı anları gerçek zamanlı olarak başarıyla yayınladı.