İsveç’in Büyük Beşlisi

Afrika’nın aslanı, leoparı, gergedanı, fili ve bizonu var. Ancak İsveç’te safari konsepti hayvan türlerinden ziyade mevsimler ve deneyimlerle ilgili. 24 yıl Kenya’da yaşayan ve her iki ülkede sayısız safariye rehberlik eden İsveçli Jonas Gejke’ye göre Lapland’in büyük beşlisi şunlar:

KUZEY IŞIKLARI: “Mutlaka görülmesi gerek. Lapland’de fazla insan yaşamaz ve ne kadar uzağa giderseniz –ışık kirliliğinin olmadığı yerlere– o kadar iyi. İnsanların buraya gelmelerinin birinci nedeni bu, ama hiç görmeseler bile neden geldiklerini unutuyorlar çünkü her şartta harika bir deneyim yaşıyorlar.”

GECEYARISI GÜNEŞİ: “Kuzey ışıklarının neredeyse tam tersi, ama olağanüstü bir deneyim olması açısından neredeyse aynısı. Gece saat 12’de ıssızlığın ortasında oturuyorsunuz ve güneş hâlâ batmamış oluyor. Eşi benzeri yok.”

KUTUP DAİRESİ: “Kuzey Kutup Dairesi’ni bir kar aracı gezisinde geçmek, Afrika’da ekvatoru geçmeye benziyor. Kar aracını kilometrelerce sürebileceğiniz bir geçit var ve bir de hiçliğin ortasında bir ressamın çizdiği o kocaman yay.” 

SIĞIN: “Sığın geyiği çok tatlı bir hayvan. Yaz aylarında sık sık rastlarsınız. Ama ağır kar yağışı yüzünden bu güçlü memelilerin bile dağlardan aşağı inmek ve sahile yaklaşmak zorunda kaldığı kış mevsiminde gerçekten ormanın asıl kralı odur. İnsanlar gibi onlar da derin karda yürümektense yollarda yürümenin daha kolay olduğunu düşünüyor. Bu kış tek seferde 34 mus birden gördüm.”

ISSIZLIK: “Dünya yüzünde ıssızlığın tadına doğru düzgün varacağınız çok az yer var. İnsanlar Afrika’nın yabanlığını hayal eder, ama Afrika’nın herhangi bir köşesinde aracım bozulduğunda beş dakika içinde yardıma gelen birileri mutlaka oldu. Burada kışın arabanız bozulursa –telefon sinyali alamadığınız o yan yollardan birinde– donarak ölürsünüz. Rüzgâr yoksa ses de yoktur –hiçbir şey yoktur. Yalnızca iç sesinizi duyarsınız.”