İnce Düşünce: CRN Cloud 9

 

Eylül 2017’de gerçekleşen Monaco Yatch Show’un parlayan yıldızı CRN Cloud 9, bu kışı Karayipler ve Bahamalar’da geçiriyor.

 

İtalya’nın Ancona şehrinde, 1963 yılında kurulan ve günümüze değin İtalyan zarafetinin her noktasında hissedildiği süperyatlar tasarlamaktan vazgeçmeyen CRN, 74 metrelik harikası Cloud 9 ile Monaco Yatch Show’un en ilgi çeken tasarımlarından birine imza atmıştı. Mayıs 2017’de, İtalya’da tamamlanan ve sahibine özel tasarlanan Cloud 9, mühendislik ve yat tasarım dünyasının en iyilerinin bir araya geldiği adeta kusursuz bir proje.

 

 

Usta yat üreticileri CRN, Roma merkezli mimari ve tasarım stüdyosu Zuccon International Project ve yat tasarım firması Winch Design’ın işbirliği sonucunda ortaya çıkan bu süperyat, denizlerin şimdiye kadar gördüğü en güzel şeylerden biri olmaya aday. Cloud 9’ın teknik detayları CRN’e, dış tasarımı Zuccon’a, iç alanları Winch Design’a emanet edilmiş. 1975’ten bu yana global alanda profesyonel süperyat servisleri sunan Burgess ise içinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Avustralyalı bir iş adamı olan yat sahibinin temsilcisi olarak, Cloud 9’ın hem üretim hem de dekorasyon aşamalarında söz sahibi olmuş.

 

 

Geçtiğimiz yıl denize inen en etkileyici yatlardan biri olan Cloud 9, 2018 kışı boyunca Karayipler ve Bahamalar’da ve alternatif bir tatil arayışında olan konuklarını ağırlıyor. Bu süperyatın haftalık kiralama ücretiyse 875 bin dolardan başlıyor.

 

ZEVK SAHİBİ

Yalın tasarım felsefesini, gövdesine dengeli şekilde dağıtılmış iç ve dış mekanlarının kusursuz uyumunda görebildiğiniz Cloud 9 beş güverteden oluşuyor. Güvertelerde sade renkler, meşe ağacından mobilyalar, marin temalı sanat eserleri ve benzersiz pirinç kullanımları dikkat çekiyor. Yat sahiplerinin sevdikleriyle keyifli vakit geçirebilmeleri akılda tutularak tasarlanan Cloud 9’ın sosyal alanları 12 metrelik bir havuz, spor salonu ve bir spa merkezi barındırıyor.

 

Yat sahibinin süiti

 

Yat sahibinin süitinden çıkılabilen özel güverte, deniz seviyesinde konumlanan ve üzerindekilere denizle bir oldukları hissini yaşatan plaj kulübü, öne doğru açılan ve pruvada yer alan yaşam alanı eğlenceli aktiviteler düzenlemek için benzersiz ortamlar sunuyor. Pruvadaki sosyal alanın, özellikle karaoke partileri için düzenlendiğini de hemen belirtelim. Yüzme havuzuna açılan salon ve bar bölümünün arkasına yerleştirilen büyük yemek masası, kalabalık grupların yemeklerini keyifli bir ortamda yemelerine olanak veriyor.

 

 

Cloud 9, yaşam alanı olarak kullanıldığında 16, tatil için kiralandığında 12 kişiyi ağırlayabiliyor. Yatta biri yat sahibinin süiti, biri VIP, altısı da çift kişilik olmak üzere sekiz ayrı kabin bulunuyor. Buna ek olarak 22 mürettebat ve dört çalışana yetecek sayıda kabini de mevcut.

 

DENİZE KARŞI

Cloud 9’ın ana güvertesinin en can alıcı detayı, yüzme havuzu. Güvertenin iç alanlarındaysa değerli materyallerin sade tasarımlarla buluştuğu dekorasyon anlayışı dikkat çekiyor. Ana salonda, ağartılmış meşenin ağırlıklı olarak kullanıldığı mobilyalar ve benzersiz özel tasarım objeler içeriye aristokrat bir hava katıyor. Ana salonun, hemen yanındaki konuk odasından ayrılmasını sağlayan cam panel, burasının daha geniş görünmesini sağlarken, tavandan inen büyük sinema perdesi ve projeksiyon, misafirlerin ana güvertede sinema keyfi yapmasını sağlıyor.

 

 

Ana güvertenin bir kısmı da, spa bölümü olarak değerlendirilmiş. Burada bir masaj masası, kuaför salonu ve özel banyo bulunuyor. Spa bölümünün açılıp-kapanabilen balkonu ise masaj aralarında okyanus manzarası izlemek için birebir.

 

Misafir kabini

 

Süperyatın altı misafir kabini de ana güvertede bulunuyor ve bu kabinlerin her biri, ana salonda benzer detaylarla dekore edilmiş. Kabinlerin aydınlatma birimleri ve perdeleri, iPad üzerinden Lutron sistemiyle kontrol edilebiliyor.

 

Ana salon

 

KEYİF ZAMANI

Cloud 9’a ilk ayak basacağınız yer olan alt güverte, bir asansör ile hem yatın tüm katlarına, hem de yat sahibinin süitine bağlanıyor. Mürettebatın ve çalışanların kabinleri, ofisler ve makine odası da bu kata bulunuyor. Yatın suya en yakın olduğu nokta olan alt güvertenin en ilgi çekici noktası plaj kulübü. 25 metrekarelik deniz seviyesinde bir alanı da kapsayan bu alanda masalar, şezlonglar ve duşlar bulunuyor.

 

Beach Club

 

GENİŞ ALANLAR

Doğal ışık alan ve geniş bir yemek alanı sunan üst güverte, açılıp-kapanan geniş camlarıyla hem iç alanda hem de açık havada yemek keyfi sunuyor. Ayrıca salondaki yemek masası kaldırıldığında, ortaya çıkan boş alan kalabalık partiler için de uygun bir ortam sağlıyor.

 

Tamamen açılabilen camları sayesinde hem kapalı hem açıkhavada kullanılabilen yemek alanı

 

Bu güvertede ayrıca tam donanımlı bir spor salonuyla, mermer banyolu ve geniş pencereli bir VIP suit de mevcut.

 

Üst güvertede bulunan salon

 

SANATLA İÇ İÇE

Yaklaşık 400 metrekarelik bir alana yayılan bu güverte, yat sahibinin özel yaşam alanını barındırıyor. Ailenin rahatı düşünülerek tasarlanmış alanda büyük koltuklu bir televizyon odası da var. Bu bölümün dikkate değer parçasıysa, özel üretilmiş, yün ve ipek karışımı beyaz halı. Güvertenin süit bölümü ise giyinme odalarının ilerisinde yer alıyor. Winch Design tarafından özenle seçilen sanat eserleriyle donatılmış bu süitin bir duvarını süsleyen, ahşap işçiliğiyle göz dolduran pirinç dekorasyon parçasıysa Veneto’lu bir zanaatkârın elinden çıkma.