İlkbahar/Yaz 2020 Erkek Modası

Önemli moda başkentlerinde hızlı bir turla, takvim yılını değiştirip gelecek yaza odaklanıyoruz.

Valentino

Moda takvimlerini, koleksiyonların ait olduğu dönemleri ve sezonlar arası trend geçişlerini takip etmek, büyük maharet istiyor. Hızlı değişimler, hızla ayak uydurulmayı bekliyor. Bazense ayak uydurmaya çalışırken bir adım öne geçiyoruz. 2019 yazının en sıcak günlerini, 2020 yazında biz erkekleri bekleyen trendleri keşfederek geçiriyoruz. Bakalım benim notlarım arasında kendisine yer bulan marka ve tasarımcılar sizin de radarınıza takılıp önümüzdeki yaz gardırobunuzda yer bulacak mı?

Valentino

Sıra dışı, sıradan

Pierpaolo Piccioli’nin 2020 yazı için hayal ettiği Valentino erkeği, 70’lerden günümüze gelen, yol boyunca da dönemin en popüler şarkılarına bulaşan bir koleksiyonunda hayat buldu. Tasarımcının ilhamını aradığı bu düzlemde önemli bir işbirliğinin de sır perdesi aralanıyordu. Piccioli’nin koleksiyonunda sunulan tasarımlarda 70’lerin önemli albüm kapağı tasarımcılarından Roger Dean’in psikedelik dokunuşları vardı. Yaz rahatlığını göz alıcı renklerle buluşturan koleksiyondaki parçalar ilk bakışta sıra dışı gibi görünseler de zaman geçtikçe günlük hayata kolayca karışabileceklerini ispatlıyorlardı. Üzerinde farklı albüm kapakları bulunan gömlekler, diğerleri arasında sıyrılacak bir koleksiyonun temelini oluşturuyordu.

Salvatore Ferragamo

İlklerin heyecanı

Her defile yeni heyecanları beraberinde getirir; ancak, Salvatore Ferragamo’nun Floransa’da gerçekleştirdiği İlkbahar/Yaz 2020 defilesi, pek çok ilke sahne olarak kendisine apayrı bir yer edindi. Erkek stilinin önde gelen örneklerinin sergilendiği Pitti Uomo sırasında, Piazza della Signoria’da sergilenen koleksiyon, öncelikle sergilendiği lokasyon itibariyle bir ilke imza attı. Şehrin yöneticileri, bugüne kadar bu özel meydanda bir defile düzenlenmesine izin vermemişti. Bir diğer “ilk” ise markanın doğduğu şehir olan Floransa’da bugüne kadar ilk kez bir defileye ev sahipliği yapmasıydı. Bu ilklerin bir araya gelebilmesini sağlayansa Salvatore Ferragamo’nun, defilesini gerçekleştirdiği meydanın göz bebeği olan Neptün Havuzu’nun restorasyonu için hatırı sayılır bir katkı sunması. Tarihi bir değeri şehre yeniden kazandıran marka, 2020 yazını da bu değeri koleksiyonundaki parçalara taşıyarak başka bir boyutta ölümsüzleştirmeye adamıştı.

Salvatore Ferragamo

Koleksiyondaki bol kesimli gömlekler ve rüzgârlıkların üzerinde boy gösteren Neptün siluetleri, yumuşak ve sıcak renklerle buluşmuştu. Bir rengin farklı tonlarının üst üste bindirilmesiyle oluşturulan derinlikse bu sanat eserleri için korunaklı ve sofistike bir sığınak olmuştu.

Etro

Güç, modayla olsun!

Etro, elli yılı aşkın tarihi boyunca yaptığı gibi, 2020 yazında da erkeklerini uçsuz bucaksız maceralara yollamayı planlıyordu. Bu defa yol, egzotik topraklardan ya da çölün ortasından geçmiyordu; istikamet, yıldızlardı! Katmanlarla zenginleştirilen koleksiyon, markanın klasik ruhunun yeni bir uzantısı olduğu kadar sıra dışı bir deneyimin de yansımasıydı. Uzun yolculuklarda karşılaşılan türlü güzelliği taşıyan parçalar, Star Wars evreninin hikâyesine göndermeler yapan parçalarla harmanlamıştı. Etro İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonu, markanın standartlarına birkaç ışık yılı uzaklıkta olsa da yeni deneyimlerin heyecanı aradaki mesafenin kolay kapanmasını sağlıyordu.

Etro

Gelecekten Notlar

Londra, Paris ve Milano podyumlarına hızlıca göz atacak olursak 2020 yazında aşağıdaki trendlerle karşılaşma ihtimalimiz bir hayli yüksek:

  • Saten ceketler ve gömleklerle rahat şıklığı farklı parçalarda da deneyimleyebileceğiz.
  • Geri dönüş yapan kargo pantolonlarla ofis dışı saatlerin keyfini çıkaracağız.
  • Kendimizi oyuncu hissediyorsak geniş, derin yakalı gömlekler tercih edip görünümümüze hareket katacağız.
  • Ceket, gömlek ya da pantolonlarımız cep bolluğu yaşayacak; çok cepli, çok fonksiyonlu tasarımlar göreceğiz.
  • Klasik, siyah deri ceketlerimizi askıda unutup kendimizi işlemeli ya da egzotik desenli, iddialı deri ceketlerimizle tanımlayacağız.