İlkbahar Stili

Beymen’de bahar, edebi bir ilhamla geliyor. Tasarımcı Müge Süar’la, yeni sezonda Beymen erkeği’nin tarzını konuştuk. Yeni erkek koleksiyonuna ilham veren Beat Kuşağı’nın parçalara etkisini mercek altına aldık.

2020’den Beat Kuşağı’na nasıl bir ilhamla döndünüz?

Tüm denklemleri yeniden yazıp sorguladığımız, eski kuralları değiştirdiğimiz, tüketirken daha dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Ürettiğimiz her şeyin yüzü geleceğe dönük olmalı, ama aynı zamanda da yıllara meydan okumalı. Bu, uzun bir yolculuğun başlangıcı. Ve yolculuklar ister iş, ister keyif her ne sebeple olursa olsun, yeni doğrular keşfettiğimiz, sınırlarımızı zorladığımız, yeni kararlar aldığımız ve uyguladığımız süreçler. Bu yüzden seyahat temasını işleyen, yolda olmayı seven, en güzel eserleri yolculuklar sırasında yazan Amerikalı şair ve yazarlardan oluşan Beat Kuşağı, Beymen Collection 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu için bize büyük ilham kaynağı oldu.

Neden Beat?

Beat Kuşağı, kendi zamanlarının tüm kurallarını yıkmış, yeni yazım teknikleriyle otoriteleri sarsmış, hatta günümüze kadar yeni kalmayı başarmış bir ekol. Edebiyatta cesur oldukları kadar, yaşam ve giyim tarzlarıyla da takip edilmiş bir edebiyatçı topluluğu. “African Sun” adını taşıyan koleksiyonumuzda Beat Kuşağı’nın yenilikçi cesur yaklaşımlarından, Tanca’da Afrika’nın kuzeyinde geçirdikleri dönemden ve 50’li yılları yansıtan özgün stillerinden esinlendik. William S.Broughs’un yüksek belli, pileli pantolonları; Jack Kerouac’ın utility gömlekleri; Neal Cassady’nin sıfır yaka sweatshirtleri ve Allen Ginsberg’in bol beyaz gömleklerini günümüz trendleriyle harmanladık.

Canlı ve dikkat çeken renklerden ziyade, dingin ve doğal tonlarda tasarımlar görüyoruz sanki?

Yaz koleksiyonlarında doğal elyaflara ağırlık veriyoruz, bu da beraberinde naturel renkleri getiriyor. Hakiler, bej ve camel tonları, elbette olmazsa olmaz beyaz ve pastel tonlar. Bu renkler aynı zamanda da yükselen bespoke trendini de destekliyor ve ağır görünümlü kumaşlarla uyum sağlıyor. Böylece artık en ağır ve özel kumaşların kullanıldığı terzi işi dikim hizmeti, hem elegan, hem de günün her saati rahatlıkla giyilebilecek parçalara dönüşüyor.

Kimler için tasarlandı yeni koleksiyon?

Kendine güvenen, farkındalığı yüksek, hayata saygısı olan, stil sahibi olan Beymen Collection erkeğinin yanı sıra bespoke alışkanlığı olan ve o parçaların yanına yenilikçi ürün arayan, zamansız gardrobunu yeni parçalarla güncellemek isteyen, kendini yaşsız hisseden tüm erkekler için.

Koleksiyonun yıldız parçaları hangileri?

Gömlek tarzında ceketler, bu sezon bizim için çok önemli. Travel line, önceki sezonlara oranla daha da büyüyerek bir kapsül koleksiyon olmaktan çıkıp, koleksiyon içinde başlı başına çekim gücü oluşturuyor. Takım elbiseden modern utility gömleklere, ayarlanabilir teknik yünlü pantolonlardan jogger ve sweatshirtlere kadar uzanan geniş seçenekler sunan full bir koleksiyon. Her parçası bizim için ayrı bir önem taşıyor.

Beymen erkeği için bir değişiklik mi bu? Yoksa yine kendi çizgisinde ama bir yorum farkıyla mı giriyor bu sezona?

Herkes gibi Beymen erkeği de bu süratli değişimin içinde.  10 yıl öncesi ile kıyasladığınızda aynı erkek değil. Kalite ve gusto arayışı ve de beklentisi hiç değişmeden farklı bir stile evriliyor. Artık zamansız, katma değeri yüksek her ürün, aynı zamanda güncel ve sürdürülebilir bir sistemin parçası olmak zorunda. Beymen Collection erkeği takım elbise ağırlığında başlasa bile günün geri kalan tüm saatlerinde, haftasonlarında ve seyahatte daha rahat bir stile evrilebilecek tercihlerin peşinde.

Tasarladığınız parçaların ışığında, sokakta, ofiste, davetlerde Beymen erkeklerini nasıl loklarla görmeyi diliyorsunuz?

Kendilerini mutlu hissettikleri, onların ihtiyaçlarını karşılayan, gün içinde ufak dokunuşlarla farklı tarzlara dönüşebilen kombinler benim için en keyifli olanlar. 

Cansu Varol