İki Arkadaş Buluşuyor

Lucian Freud ve Francis Bacon, yaşadıkları dönemde eserleri ayrı ayrı özel ve önemli iki ressam. Arkadaş da olan ikilinin birbirlerinin portrelerinde de imzaları var. Bu iki ressamın eserlerinin ağırlık kazandığı sergi “All Too Human: Bacon, Freud and a Century of Painting Life” adıyla 26 Ağustos’a kadar Tate Britian’de görülebiliyor.

Leigh Bowery-Lucian Freud

Alman asıllı İngiliz Modernist Ressam Lucian Freud, 1922’de Berlin’de doğdu. Dedesi ünlü psikanalist Sigmund Freud’tu. Figüratif resmin 20. yüzyıldaki en büyük temsilcilerinden sayılan ressam, bir röportajında modellerini içgüdüsel olarak seçtiğini ve aslında buna dair bir iç görüsü olmadığını söylemişti. Lucian Freud, hayata veda ettiği 2011 yılına kadar aktif olarak resim yaptı ve II. Elizabeth, Kate Moss, Jerry Hall gibi birçok tanınmış ismin de modelleri arasında olduğu portre ve resimlere imza attı. Freud, 1909 yılında dünyaya gelen Francis Bacon ile de arkadaştı. Hatta ikisinin birbirini resmettiği portrelere bugün bile paha biçilemiyor.

Study for a Portrait-Francis Bacon

Resim kariyeri İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında başlayan Bacon ise ilk eserleriyle sürrealizme göz kırpıyordu. Tablolarında rahatsız edici temalar seçen ve insanın karanlık yönünü ortaya koyan Bacon, bazı figüratif resimlerini üç parça şeklinde yapıyordu. Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion (1944) tablosuyla adını duyuran Bacon, eski portre ve resimleri de kendi tarzıyla yorumlamasıyla dikkat çekiyordu. Bu anlamda, Diego Velazquez’in Portrait of Pope Innocent X (c.1650) tablosunun Bacon versiyonu hayli dikkat çekicidir.

Lucian Freud- Queen Elizabeth II

Francis Bacon, “Londra Okulu” olarak adlandırılan figüratif sanatçılar grubundaydı. Bu grup, birbirlerini çok yakından tanıyan ve figüratif tarzda ve aynı zamanda bireysel de çalışan sanatçılardan oluşuyordu. Frank Auerbach, Michael Andrews, Leon Kossoff, Robert Colquhoun, Robert MacBryde, Reginald Grey gibi. Ve gruba 1944 yılında katılan Lucian Freud ile Bacon’ın arkadaşlığı bundan sonra devam edecekti. 1992 yılında Madrid’de hayatını kaybeden Francis Bacon da çok sayıda eser vermiş ve resim sanatının yakın tarihine adını yazdırmıştır.

İnsanın iç dünyasına temas etmeyi başaran, bazı eserleriyle eleştirmenleri ciddi fikir ayrılıklarına sürükleyen figüratif resmin Britanyalı bu iki önemli temsilcisinin seçilmiş eserleri, 26 Ağustos’a kadar Tati Britian’de görülebilir.