İç Mekan Tasarımcıları

 

Bu yıl iç mekanları üç farklı estetik yaklaşım taçlandırıyor. Dünyanın önde gelen tasarım ekiplerinden Roman and Williams Guild, Ken Fulk ve Handelsmann – Khaw, üç mekan tasarımıyla yılın tasarım trendlerini belirliyor.

 

İç tasarım ve moda. daima benzer döngüler çizer, birbirlerinin stilistik arzularını teşvik eder ve beslerler. Ama moda, evliliğin şaşmaz kuralını yerine getirmekle yükümlüdür: Değişiklik. Öte yandan iç mekanlar, sonsuz sadakat bekler –sizi hayalleriniz ve geleceğinizle birlikte ister.

Müşteriler mağazalarda, otellerde ve restoranlarda çeşit çeşit deneyimin peşinde koştuktan sonra bu içsel ve görsel etkiler evlerinde de kendini göstermeye başladı. Özellikle üç farklı estetik yaklaşım ortaya çıktı: Tarihe bağlılığı ve renksel hazırcevaplığıyla Refah (Opulence); 1980’lerin beyaz üstüne beyaz ısrarının esnek, organik panzehri Sıcak Minimalizm (Warm Minimalism); iç mekan tasarımlarını “birebir teması yükselten, eklektik sanat” diye tarif eden New York’taki Roman and William stüdyosunun öncülük ettiği karma antika ve ağır vintage görünümü Derleme (Collected).

 

Derleme

Roman and Williams Guild, firmanın dokusal estetiğinin perakende tezahürü. “Bir taraftan minimalizmin standart görünümüne, diğer taraftan geleneksel tasarımlara meydan okumak istedik ve ikisinin iç içe geçtiği modern bir melez yarattık” diyor Stephen Alesch ile birlikte firmayı kuran Robin Standefer. rwguild.com

 

 

Refah

Canlı, neşeli ve büyüleyici mekanların ustası Ken Fulk bu yemek odasını Kips Bay Decorator Show House için tasarladı ve sansasyona yol açtı. “Kurtardığı hayvanlarla birlikte Upper East Side’da yaşayan kurgu bir karakter, Madam F’yi yarattık” diyor. kenfulk.com

 

 

Sıcak Minimalizm

Avustralya’daki Handelsmann – Khaw’dan Tania Handelsmann ve Gillian Khaw, minimalizmin kitabını yeniden yazdı. “Hedefimiz incelikli ama bu ülkenin tabiat güçlerine maruz kalan her şey gibi zamanla küflenen lüks bir görünüm yaratmaktı” diye açıklıyorlar.