Hiper Otomobil Bugatti Divo

Ettore Bugatti bir zamanlar, “Hiçbir şey gereğinden fazla güzel değil, hiçbir şey gereğinden fazla pahalı değil” demişti. Bu söz 110 yıl sonra, ismini verdiği Fransız markasının mottosu olmayı sürdürüyor. Bugatti Divo, özellikle yol tutuş konusunda, hiper otomobil kavramını yeniden tanımlayan dört tekerlekli bir görkem abidesi.

Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann, Divo’yu kardeşi Chiron ile karşılaştırarak, “Daha duygusal bir performans ve yepyeni bir tasarım geliştirmek için ekibimi ve kendimi sınamak istedim” diyor. “Sportif yönünü vurgulamak istedik.”

Burada “sportif” derken, dört turbo şarjla geliştirilmiş 16 silindirli motor sayesinde erişilen 1.500 beygir gücünü, 1.600 Nm torku ve 380 km/s azami hızı kastediyor. Motoru dizginleyen yedi kademeli çift kavramalı şanzımanın (DSG) yardımıyla, bu mermi gibi otomobil sıfırdan 100 km/s hıza göğsünüzü sıkıştıracak 2,4 saniyede ulaşabiliyor.

Düz yollarda Chiron’un üstünlüğü göze çarpsa da (pencereler kapalı olmasına rağmen gözlerim yaşardı), Divo dönüşlerde 1,6 g yanal ivme ve 455 kg bastırma kuvveti oluşturabiliyor. Bu ikinci rakam, aracın ağırlığı 35 kg düşürülmüş olmasına rağmen, Chiron’dan 90 kg daha fazla. Ayrıca Winkelmann aracın artan atletizmini, daha büyük hava girişleri, daha geniş bir ön tampon ve Chiron’unkinden %23 daha büyük bir arka kanadının olmasına bağlıyor. Bütün bu yenilikler tüm Bugatti’lerde olduğu gibi çok hassas bir direksiyon ve süspansiyonla tamamlanıyor.

Ancak listemizin en üst sırasındaki otomobil, üstün olduğu kadar bulunmaz da. Çünkü 5,8 milyon dolarlık numunelerden yalnızca 40 adet üretilecek ve hepsi önceden satıldı bile. Ettore’nin vecizesi, Divo’da için hâlâ geçerliliğini koruyor. bugatti.com