Hikayelerin Peşinde: Bahar Korçan Stories

 

25 yılın ardından Bahar Korçan yeni bir yolculuğa yelken açtı. Nişantaşı’nda hayata geçirdiği projesi sade ve sakin yapısıyla bizi mest etti.

 Hazırlayan: Aykun Taşdöner

 

Güneşin kendini yeni yeni göstermeye başladığı bir bahar sabahı Bahar Korçan’ı ve yeni projesi Bahar Korçan Stories’i ziyaret ettim. Burası hikayesi olan bir mekan. Her şeyden önce de özgür bir alan. Yeme içme dünyası, dekorasyon, yayınevi ve sinema işbirliklerinin yanı sıra, moda, kültür-sanat, tasarım buluşmaları ve atölyelere ev sahipliği yapıyor. Bahar Korçan’a göre; işini tutkuyla yapan tasarımcılar ve sanatçılar bir arada.

 

 

“Hikaye anlatıcılığı sanatın çok saf ve doğurgan bir formu. Bahar Korçan hikaye yaratan, hikâye anlatan ve şiirlerle dolu bir marka. Burayı kurma fikri gerçekliğe ilk dönüştüğünde uzun zamandır hissetmediğim heyecan ve yaratma sevincini tekrar hissettim” diye anlatmaya başlıyor 25 yıllık serüvenin ardından markanın yeniden doğuşunu.

 

Bahar Korçan

“Bir süredir aklımızda ve gönlümüzde olan bu fikir, hem benim ekibimin hem de Tuhaf Creative Solutions ekibinin bir araya gelmesiyle ivme kazandı ve şekil buldu.” Kariyeri boyunca her koleksiyonu duygularla, kumaşlarla, sözcüklerle birleştiren tasarımcı, dışarıdan bakınca farklı hikayeler anlatıyor gibi dursa da aslında her seferinde kalın bir romanın yeni bir sayfasını tamamlıyordu.

Hikaye anlatıcılığı sanatın çok saf ve doğurgan bir formu.

Kendi Yollarını Çizenler

Elbette tüm bu sadelik ve sükûnetin aksine burası genç ve dinamik bir mekan. Bahar Korçan Stories’de başkası gibi olma dürtüsünü geçip içlerindeki tutkuları işlerine yansıtan isimler var. Bahar Korçan’ın sözleriyle “hepsi de hevesli, cesur ve genç isimler.” Bu özgür tecrübe alanında; Terra Cotta, Alef, Gülnur Özdağlar, Lagari, Boho Design, Burcu Sülek, Der-Liebling, Guls, Arman Suciyan, Roice and Voice, Glasst, Gözlük Gurusu, Bige Ökten, Hamm, Nunc, Mimoss – Bi Kutu, Bey, Kimma Coffee Roasters, Chai, Pelin’in Ekmeği markaları ve tasarımcılarının koleksiyonları, tasarımları ve ürünleri bulunuyor. Geleceğin düşünce yapısı olan sınırsız, yaratıma açık, tecrübe ve özgürlük alanlarında olduğu gibi mekanın kürasyonu sanatçı ve tasarımcıların ürünleriyle birleşiyor.

 

 

Proje elbette bununla sınırlı değil; “25 yıllık tecrübeden sonra bile insan hazırız dediği zaman, ekleyecek, mükemmelleştirecek noktalar buluyor. Coffee table book’lar da bunlardan biri. An itibariyle benzer hissiyat ve bakış açısı paylaştığımız yayın evleri ile hızla yürüyen bir ilişki içerisindeyiz. Bizi belki de en çok heyecanlandıran proje, etkinlik takvimimiz. Yolculuklarına tutkuyla bağlı ve hikayesini bizlerle paylaşacak sanatçı ve tasarımcıları kürate edilmiş konu başlıkları altında, en kısa zamanda ziyaretçilerimizle buluşturacağız,” sözleriyle Bahar Korçan, mekanının geleceğini özetliyor.