Her Şeyi Olan Birine Ne Alınır?

Her şeyi olan ve hatta her şeyi de okumuş olan birine ne alınır? diye düşünenler için Nadir bir kitap tavsiye edebiliriz.

San Fransisco’da yaşayan antika kitap ve ortaçağ elyazması satıcısı John Windle, birinci baskılardaki sihrin sebebini şöyle açıklıyor: “Alıcıda, ona aldığınız hediyeden hâlihazırda bir tane olmadığından neredeyse emin olabilirsiniz.”

Windle, Robb Report okurlarına tarihte basılmış en önemli kitaplardan ikisinin nadide birinci baskılarını satın alma imkânı veriyor. Bu kitaplar Adam Smith’ten Ulusların Zenginliği ve Charles Darwin’den Türlerin Kökeni.

1776’da yayınlanan Ulusların Zenginliği, modern ekonominin temel metni. İskoç kökenli aydınlanmacı filozofun bu kitabı, daha sonra gelişerek kapitalizme dönüşecek olan liberal ekonomik teoriyi kapsayan ilk incelemeydi. Smith’in tarifiyle, serbest piyasanın “görünmez eli” ABD’nin kurucu babalarını derinden etkilemişti. Bu ilk baskıda elle yazılmış çağdaş notlar bulunuyor. 1859’da yayınlanan Türlerin Kökeni ise evrim teorisini ortaya attı ve pek çok kişiye göre tüm zamanların en önemli bilim kitabı.

Ayrı ayrı da alabileceğiniz kitapların yanı sıra, Windle’la “ünlü nadir kitaplar toplamanın genel konsepti, nelerin dikkatinize ve paranıza değeceği, satıcılardan veya müzayedelerden bireysel olarak nasıl alım yapabileceğiniz ve kütüphanenizin bakımıyla ilgili” bir danışma seansına da hak kazanıyorsunuz. L.A.

Ulusların Zenginliği, 187.500 Dolar. Türlerin Kökeni, 125.000 Dolar. John Windle’ın kitap dükkânında danışma ücretsiz (johnwindle.com). Başka bir yerde buluşmak isterseniz, 350 Dolar ödeyip, ekstra masrafları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. john@johnwindle.com