Hennessey’nin İlk Orijinal Eseri Venom F5

Hız mikrobu, Teksaslı John Hennessey’nin kanına erken yaşlarda girdi. “Babamın iki boğazlı üç dizi karbüratör ve 4 sıralı Muncie ‘taş kıran’ şanzımanla donatılmış 1964 model Pontiac GTO’su vardı” diye anlatıyor eski yarışçı. “Daha 18 aylıkken direksiyonu tutar, vitesi kavrar ve ‘vın vınn’ dermişim.” Açık ve net biçimde kulak vermeyi sürdürdüğü, sonunda da Pikes Peak ve Bonneville Salt Flats gibi test pistlerinde mücadele ederek hayata geçirdiği bir çağrıydı bu. 1991’de güç aktarma organlarını optimize etme tutkusu Dodge Viper, Mazda RX-7 ve Toyota Supra gibi modelleri takviye ettiği Hennessey Performance Engineering’i kurmasına neden oldu.

Artık Hennessey, 28 yıllık tecrübesiyle tamamen orijinal ilk eseri olan 1.600 beygir güçlü Venom F5 ile asfaltı yakmaya hazır. “En iyi hiper otomobili, yani süper hafif ve süper güçlü aracı üretmek için özgün bir tasarım ve şasi ile yola çıkmamız gerektiğine karar verdik. Ayrıca tepeden tırnağa karbon fiberden yapılmalıydı” diye açıklıyor. “Başka bir üretici platformundan tek bir şey bile almadık.”

Hennessey doğrusal ivmelenmede kusursuz bir performans sergilemesi için özel olarak geliştirilen aracın üretim otomobili hız rekorunu pek yakında kıracağını söylüyor. 7.6 litrelik özel yapım ikiz-turbo V-8 motorunun Venom’u başarıya taşıyacağına inanıyor. Shell ve Pennzoil ile birlikte tasarladığı, biyet alüminyumdan yapılan motora, 7 sıralı tek kavramalı yarı otomatik şanzıman eşlik ediyor. Bu kombinasyon ve coupe’nin yüksüz araç ağırlığının 1.360 kilodan az olması, saatte 485 km hıza ulaşmasını sağlayabilir. “Güç-ağırlık oranında ilk sıraya yükseleceğini düşünüyorum” diyor Hennessey. “Daha hızlı değilse de F5’in mevcut Formula 1 otomobilleri kadar hızlı olmasını istiyoruz; sıfırdan 320 km/s’ye belki de 10 saniye sınırının altında çıkmasından bahsediyorum.”

Hennessey önümüzdeki birkaç ay içinde prototipi test etmeyi ve 2020 başında 24 adedi -hepsinin taban fiyatı SSC Tuatara gibi 1.6 milyon Dolar- teslim etmeye başlamayı planlıyor. Venom F5’in ne zaman rekor girişiminde bulunacağı konusu ise henüz belirsiz. “Otomobilimiz yüksek rakamları yakalayacak seviyeye gelir gelmez herhangi bir yerdeki pist ya da yolda o noktayı ispatlamayı deneyeceğiz” diyor.