Helikopterin Yeni Stili

Airbus’ın yeni serileriyle helikopterinizi spor otomobil gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.

 

Bir helikopterin içinde sadece 30 dakika geçirmiş olsanız bile şu iki şeyi iyi bilirsiniz: İnanılmaz pratik araçlardır, gürültülüdürler ve pek konforlu sayılmazlar. Avrupa’nın en büyük havacılık firması Airbus, özel helikopter sahiplerine daha fazla stil ve zarafet imkânı sunan seçeneklerle ‘konforsuzluk’ unsurunun üstesinden gelmeyi hedefliyor.

Airbus rotorlu uçaklarının -helikopterlerin- büyük bölümü kurtarma, kamu hizmetleri ya da taşımacılık amacıyla üretiliyor ve özel ya da tüzel alıcılara satılıyor. En azından şimdiye kadar durum böyleydi… Airbus Corporate Helicopters (ACH) markasının kurulmasıyla tüzel ve özel alıcılar kabin iç tasarımını -hatta bir dereceye kadar dış tasarımı- kişiselleştirme imkânına kavuştu. ACH’in yöneticisi Frederic Lemos “Yeni program müşteri odaklı. Lüks, kalite ve harika deneyimler, her detaya gösterilen özenin sonucu” diyor.

Eskiden Airbus Helicopters müşterilerinin standart katalogdan önceden tasarlanmış bir kabin seçmesi gerekiyordu ama ACH ile artık tek sınır gökyüzü. Yeni markanın serileri üç kategoriye ayrılıyor: Stylence, Exclusive ve Editions.

Stylence, şirketin kurum içi ekibi tarafından tasarlanan prefabrik bir uygulama. Estetik açıdan hafif spor otomobillerden ilham alıyor. Dış boyası yarış şeritleriyle bezeli Stylence, altı farklı deri koltuk ve halı kombinasyonuyla tamamlanıyor. Müşteriler tüm bu saydıklarımıza, diledikleri unsurları da ekleyebiliyor.

 

 

Şirketin, ısmarlama uygulamalar kapasitesinin tamamını müşterilerin önüne serdiği Exclusive serisinin “daha yüksek seviyede konfor, ses geçirmezlik, lüks materyaller ve sofistike tasarım unsurları” içerdiğini açıklıyor Lemos. “ Biz, ‘örnekleme eşleme’ konsepti üzerine çalışıyoruz. Müşteri tercih ettiği markayı ve deri rengi referansını belirtebilir ya da hatta tedarikçilerimizden gelen havacılık materyaliyle eşleştireceğimiz havacılık dışı materyaller bile getirebilir.”

Geçenlerde bir ACH müşterisi, helikopter zeminin yatının güverte döşemesiyle uyumlu olmasını istemiş. ACH de yattaki ahşabın görünümü ve kalınlığını taklit eden ama havacılıkta kullanılması onaylanan, tik kerestesi muadili bir ahşap tedarik etmiş. Bir diğer müşteri kabinin belli yerlerine uygulanması için Hermès marka deriler getirmiş. Ve yine bir diğeri helikopterini değerli bir saatle süslemiş. Ancak Exclusive serisine yapılan müdahaleler sadece estetik amaçlı değil; modeller daha iyi ses geçirmez sistemler, çift camlı pencereler, elektrikli basamaklar, yatar koltuklar, ortam aydınlatması ve Bluetooth ile donatılabiliyor.

Airbus’ın son stil kategorisi Editions, harici markalar ve tasarımcılarla işbirliği halinde tasarlanan özel edisyon helikopterleri kapsıyor. Konseptin ilk örneği ACH145 Mercedes-Benz Style. Bu modelde, helikopterin dış boyasında özel gümüş-ok rengi öne çıkarken, ön ucu daha iddialı ve aerodinamik görünüyor. Ayrıca iniş takımı da yeniden tasarlanmış.

ACH145, ACH130, ACH135 ve gelecek yıl teslim edilecek olan yeni ACH160 dâhil bir dizi helikopter modeline ACH işlemleri uygulanabiliyor. Yeni program, holdingin 1997’de iş jeti müşterilerinin talep ettiği ekstra hizmet seviyesini sunmak için kurduğu Airbus Corporate Jets’in doğal bir uzantısı. ACH’in sektöre girmesiyle Airbus jet ve helikopter alanında hem özel hem kurumsal müşterilere adanmış yegâne uçak üreticisi haline gelmenin haklı gururunu yaşıyor.