Heesen Irisha Yat

Yatların dış mekânları genelde denizle iç içe olma hâli sunar. Ama Heesen, 51 metrelik Irisha’da, alışılageldik ana salonun yerine bir kış bahçesi (her ne kadar içerisinde hiç bitki olmasa da) koyarak dış mekân deneyimine daha yerleşik bir yaklaşım getiriyor. İç ve dış mekânların geniş pencereleri ve üç tarafa açılan sürgülü cam kapıları teknenin kıç güverte oturma alanıyla, plaj tarzı şık mobilyaları ve zemin döşemeli bahçe arasında bir akış sağlıyor. Bu alan, bitişikteki 14 kişilik yemek masasının açılarak 22 kişi kapasitesine ulaşmasını sağlıyor ve bu sayede yat sahibinin resmi yemek düzenine olanak sağlayan hızlı gündüz teknesi talebini karşılıyor.

Londralı stüdyo Harrison Eidsgaard tasarımı üstlenerek, net dış çizgileri, çift kıvrımlı sırlı camları ve yükseltilmiş kaptan köşküyle bir savaş jetini andıran motorlu bir yat yaratmış. Stüdyonun ortağı Peder Eidsgaard, Heesen’in ödüllü 5000 Aluminum Class mühendislik platformunu uyarlayarak Irisha’ya gün ışığında metalik maviden koyu zeytin yeşili tonlarına doğru renk değiştiren iki tonlu bir boya uyguladı.

İki MTU 16V 4000 M93L dizel motorunun güç sağladığı tekne, deniz denemeleri sırasında 26,1 knot azami hıza erişirken, 11 knot seyir hızında 3.000 deniz milini aşan bir transatlantik menzile sahip.

Odayla dış mekân arasında kusursuz bir geçiş olması için iç mekân çizgilerinde, tasarımında ve dekorunda nötr bir palet ve sofistike ışık ayarları kullanıldı. Gemi sahibinin ana güvertedeki ana kemere üzerinde bulunan süiti ve alt kattaki, ikisinde çift kişilik yatak ve ikisinde iki tek kişilik yatak bulunan kamaralar dâhil olmak üzere, Irisha beş lüks kabinde 10 misafir ağırlayabiliyor. Mürettebat kamaralarında ise dokuz kişi kalabiliyor. Ayrıca alt güvertede bulunan çift seviyeli garaj, sauna ve banyosuyla bir beach club’a dönüşebiliyor.