Hava Kontrol

KONSEPT: SUREFLY
TASARIMCI: WORKHORSE
ÜRETİM NOTLARI: 2019’DA SEMADA GÖRÜNEBİLİR

Küçük bir uçak operatörü işletmesi, uzun süredir güvenlik meselelerinden rahatsızdı ve yakın zamanda atlatılan birkaç ciddi kaza firmanın itibarına gölge düşürdü. Bu müşterinin endişelerini kavrayan Ohio’lu şirket Workhorse güvenliğe odaklı iki kişilik bir helikopter konsepti tasarladı.
Adı bile güven veren SureFly (fiyatının 200 bin dolar civarında olacağı tahmin ediliyor) ters yönde dönen çiftler halinde çalışan ve dört dikmeye takılı sekiz pervanesiyle helikopterden ziyade bir drona benziyor. Her pervanenin kendi motorunun bulunması herhangi bir sorun halinde bir dolu yedek olduğu anlamına geliyor. Pervane motorlarına elektrik ileten ana motor arızalanırsa, yedek batarya sistemi emniyetle yere inmek için yeterli zaman tanıyor. Tüm seçenekler devre dışı kaldığında da, acil durum balistik paraşütü var.
Helikopter kısa mesafeleri hedefliyor; tam dolu yakıt tankı aracı yaklaşık bir saat havada tutacak ve 112 kilometre kat etmesini sağlayacak. Ayrıca uçuş yüksekliği 1200 metre ve maksimum hızı 112 km/s. Gövdenin ve pervanelerin hafif karbon fiberden yapılması sayesinde yük kapasitesi 181,5 kilo –pilot ile birlikte ya bir yolcu ya da kargo. SureFly otonom da uçabilecek, dolayısıyla 181,5 kiloluk kargo taşıması da mümkün. Şirket halka açık ilk uçuşunu ocak ayındaki Consumer Electronics Show’da gerçekleştirmeye niyetlendiyse de hava şartları yüzünden iptal edildi. Şirket 2019’da üretime geçmeyi planlıyor.