Video yükleniyor

Harry Winston Opus 14’ün İlhamı Müzik Kutusundan

 

Harry Winston’ın efsanevi Opus Koleksiyonuna en son eklenen tasarımı -üstte videosunu izlediğiniz olağanüstü saat- ilhamını çok eskilerden, 1950’lerin sembolü jukebox müzik kutularından alıyor. Ancak bu yeni modele gelmeden önce Opus‘a odaklanırsak, bu saat için 2001’de bağımsız saat üreticileriyle işbirliğiyle başlayan insani bir yolculuk diyebiliriz. Özetlersek, Harry Winston’ın, en utkulu sıra dışı saat koleksiyonerleriyle paylaştığı bir yolculuk bu.

2015’te Harry Winston, bu benzersiz destanın on dördüncü bölümünü yazdı. İki vizyoner saat üreticisi Franck Orny ve Johnny Girardin‘in hayal gücünün sınırlarını daha da zorlayabilmeleri için istisnai bir şansı oldu. Her şey, üzerine tamamen orijinal bir saat tasarlanacak boş bir levha ile başladı. Kod adı: Opus 14.

Route 66’yı hatırlatıyor

Opus 14, en iyi mekanik inovasyonu çarpıcı bir oyunbazlıkla bir araya getiriyor. Modelin silueti, tek bir bloktan kesilmiş safir kristalin altında, 54,7 mm çapında 18k altın kasa içine yerleştirilerek bir araya getirilmiş bir görsel sürprizler bütünü. Hem tasarımı hem otomat komplikasyonuyla bu yeni tasarım, düzeneği minyatürleştirilmiş bir jukebox’ı hatırlatır. Her detay Opus 14 saatinin ruhuna biçim verir: saat 9 konumundaki stilize edilmiş yerel saat göstergesi, farklı kadranlar üzerindeki plak tarzı yüzeyler, 14 rakamını taşıyan iki renkli arma, kırmızı ile gölgelendirilmiş retrograd dakika kemeri, saat imlerinin stili ve mavi tonu. Bu ögeler, rock’n roll dönemini ve sembolik diner tarzı restoran estetiğini olduğu kadar Route 66’yı da anımsatır. Bu ruh, kendisi de jukebox’tan esinlenmiş sunum kutusuna da işlemiş.

Patenti Harry Winston’da

Jukebox düzeneğinin minyatürleştirilmesi ise bir ilktir ve Harry Winston patentli bir tasarım. Her biri belli bir gösterge olan, bir hazne içine yerleştirilmiş dört disk barındırır: yerel saat, GMT saat, tarih ve Bay Harry Winston’ın imzasını taşıyan bir yıldız, Hollywood Walk of Fame yıldızlarına bir gönderme.

Kasanın kenarında saat 9 konumundaki seçici etkin hale getirildiğinde istenilen gösterge seçilir. Bu hareket, tüm haznede aşağı ve yukarı doğru bir hareket başlatarak seçilen diski serbest bırakır. İlk kez basıldığında saat 4 konumundaki düğme bir kolu harekete geçirir; bu kol diski alarak okunması için platforma yerleştirir. Yerel saati gösteren disk saat 9 konumunda dururken, seçili GMT, tarih veya yıldız diski bu platformda konumlandırılır. Disk yerini aldıktan sonra düğmeye ikinci kez basıldığında kol yeniden harekete geçerek diski hazneye geri koyar.

Sadece 50 parça 

Bu mekanizmanın Harry Winston’a özel karmaşıklığı ve Opus koleksiyonunun kimliği iki farklı güç rezervinde yatar. Bu rezervlerden biri 68 saate kadar saat ölçümü otonomisine sahipken diğeri, ileri ve geri beş disk hareketini sağlar. Güç rezervleri ayrı olsa ve birbirinden bağımsız olarak işlese de, ortak bir kurma mekanizması ile çalışırlar. İlaveten, saat 12 konumundaki kulaklarda yer alan düğmelerle kullanıcı, tarihi ve GMT’yi düzeltebilir.

Opus 14 saatini oluşturan 1.066 aksam bu benzersiz saate bu şekilde hayat verir. Sadece 50 parça ile sınırlı Opus 14, Opus destanının sıra dışı modellerden oluşan serisine mükemmel biçimde uyum sağlar.