H2 Design ile Turquoise’ın Sportif Yatı: Bora

Birlikte son çalışmaları metrelik M/Y GO yatı için olan H2 Design ve Türk yat üreticisi Turquoise Yachts, 2019’un ilk işbirliklerinden biri olan Bora üzerine çalışmaya başladı.

1994 yılında Jonny Hosfield tarafından Londra’da kurulan ve yat tasarımı sahnesinin önemli oyuncularından biri olan H2 ile Turquoise’ın Bora’sının, GO ile benzerlikler taşıyacağı biliniyor. Ama iç mekânla sınırlı kalan bu benzerlikler, yatın dış tasarımına gelindiğinde yerini özgün dokunuşlara bırakıyor.

GO’dan daha maskülen bir yapıya sahip olan Bora’nın sportif görünüşü, özellikle güvertelerinin tasarımında kendini öne çıkarıyor. Kabul etmek lazım ki yatın süperstrüktürüne hâkim olan dokulu dış kaplama ve metalik gri, benzer klasmandaki yatlarda pek de karşımıza çıkmayan tercihler.

Bora’nın sportif yönü sadece görünüşüyle sınırlı değil. Yatın açık alanları tamamen konuklarının hayattan keyif alabilmesi için tasarlanmış. Camla çevrili yüzme havuzu ve iki jakuzi, buna güzel bir örnek. Jakuzilerden biri yat sahibinin kullanımına tahsis edildiği için yat sahibinin güvertesinde yer alırken, diğeri tüm konuklara hizmet edebilmesi için güneşlenme güvertesinin arka kısmına konumlandırılmış. Ayrıca alt güvertedeki tender garajı, sadece tender barındırmaya değil, birkaç su sporları oyuncağı yerleştirmeye de müsait. Bu güvertede oyun odasına dönüşebilen bir sinema da var. Üstelik bu alandaki asansör, en üstteki güneşlenme güvertesine kolay erişim sağlıyor. (turquoiseyachts.com)

81 metre: uzunluk

5: Misafir kamaralarının sayısı