Gucci’nin The Price Of Love Kitabı

Gucci, sınırlı sayıda basılan ve Gucci 2019 Cruise koleksiyonu çekimlerini içeren: WORLD (The Price of Love) kitabıyla sanat ve edebiyatla olan ilişkisine hız kesmeden devam ediyor.

Britanyalı post-punk müzik grubu New Order’ın WORLD (The Price of Love) şarkısıyla aynı ismi taşıyan kitap, Britanyalı belgesel fotoğrafçısı Martin Parr’ın Cannes’da gerçekleştirdiği Gucci Cruise 2019 Koleksiyonu çekimlerini içeren bir portfolyo niteliği taşıyor.

Çalışma, Gucci imzalı giysiler içindeki modellerin yanısıra,  yoldan gelip geçenler ve güneşlenenlerle beraber yöreden gözlemsel çekimleri Parr’ın nev’i şahsına münhasır alaycı gözünden bizlere ulaştırıyor.

Martin Parr, toplumu iğneleyici bir bakışla yansıttığı belgesel fotoğrafçılığıyla meşhur. Anı yakalayan fotoğrafları, canlı renk kullanımı ve nazikçe hicveden mizahıyla tanınıyor. Çoğunluk onu Britanya’daki sınıf anlayışı üzerine yaptığı antropolojik yorumlarıyla ilişkilendirmiş olsa da, Parr, Gucci’nin Cruise Koleksiyonu için Riviera’nın güneşe tapan dünyasından anlar yakaladığı Fransa’ya gitti. Cannes şehri, InterContinental Carlton Cannes Hotel ve the Carlton Beach Club’da gerçekleşen çekimlerde Parr, Gucci’nin genç ve eklektik modellerden oluşan ekibini dondurma, şişme plaj oyuncakları ve güneş kremine bulanmış bir dünyada, güneş şemsiyeleri, palmiye ağaçları ve denize nazır balkonlar arasında objektifine taşıdı. Fotoğraflar tam da Parr’dan beklediğimiz gibi: muzip, alışılmadık ve tek kelimeyle unutulmaz.