Golf Stilinin Ustası: İdil Tarzi

 

Moda tasarımcısı İdil Tarzi, özellikle golf için tasarlanan çağdaş kıyafet tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Röportaj: Zeynep Merve Kaya

Kadınlar için tasarladığınız golf kıyafetlerinin yanı sıra 8-14 yaş kız çocukları ve genç kızlar için de özel beden ve tasarımlarınız bulunuyor. Sizce çocuk ve gençlerin kendilerine uygun kıyafetler bulması, onların yaptıkları spor veya aktiviteye daha çok bağlanması açısından önem taşıyor mu?

İki kız çocuğu annesiyim ve her ikisinin de büyümeleri esnasında edindiğim deneyimleri, aslında pek çok müşterim de yaşıyor. Doğru giyinmenin kişisel başarıya etkisi benim için tartışılmaz. Biz yıllardır sürdürdüğümüz mezuniyet ve özel davetlerdeki çocuk ve genç couture çalışmalarımızın devamı olarak İdil Tarzi Golf & Apres Golf Designer Chic ürünlerine ‘çocuk’ ve ‘junior’ bedenlerini dâhil ettik. Böylece golfu yaşam şekli haline getiren anne ve kızları moda bilinciyle giyebilecekler. Bu vesileyle kendilerini daha iyi hissettikleri an itibarıyla da omuzları dikleşecek, adımları güçlenecek ve sahalardaki başarıları mutlaka artacaktır.

 

 

Müşterilerinize couture alanında ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Türkiye’de couture, New Jersey merkezli Tarzi USA markamızla da ABD’de online alışveriş hizmeti veriyoruz. İstanbul’da Göktürk’teki showroom ve atölyemiz, randevu ile kişiye özel hizmet almayı tercih eden müşterilere hizmet veriyor. Bu randevularda müşterilerimizi yeniden yaratıyoruz. Hiç olmadıkları kadar özel bir deneyim ile onları katılacakları gecenin yıldızı yapıyoruz. Çoğu zaman, tercih edilecek mücevherden özel ürettirdiğimiz ayakkabıya, kişisel cilt bakımından makyajına kadar o geceyi en iyi yansıtmalarında rol oynayan her ana, ekip olarak çalıştığımız profesyonel kadrolar ile de birebir dokunabiliyoruz. Ve her bir müşteri tasarımının kendi içinde hatıralara yansıyan öncesi ve sonrası hikâyeleri oluşuyor… Gelinlik bunlar arasında en öne çıkan hizmetimiz.

Ve bir de golf couture danışmanlığımız var tabii. Burada da dünyada hayli yenilikçi bir adım atarak oluşturduğumuz daha performansa dayalı, rahat parça ve kesimlerden oluşan şık golf ve golf sonrası davet ya da her türlü sosyalleşme alanları için yarattığımız şık aprés golf koleksiyonları sunuyoruz. Son derece performansa dayalı bir golf oyunundan tutun da golf seyahatleri, tatilleri, düğünleri, davetlerine uzanan bir yelpazede kişiye özel gardırop hazırlayıp danışmanlık veriyoruz.

 

 

Teknolojiyi tasarımlarınıza nasıl dâhil ediyorsunuz?

Benim tasarım sürecimde ‘teknoloji’, yaratıcılığı takiben herhangi bir uygulamanın ve müşterilerimin deneyimlerinin en yüksek kalitede sonuç verebilmesi adına faydalandığım bir araç sadece. Bakır iplikler kullanarak kişiye özel hazırladığımız gelinlik tasarımım, yüzeyindeki havlara özel işlem yapıldıktan sonra en ince ve en yüksek dökümle drapajladığım süet kırmızı halı elbiselerim, İdil Tarzi Couture çizgisinin en temel fark yaratan olmazsa olmazları. İdil Tarzi Golf & Apres Golf Designer Chic koleksiyonum da couture felsefemin birebir yansıması. Golf oynayan ya da oynamayan ancak kimi zaman sahada kimi zaman özel kulüpler ya da golf seyahatlerinde sosyalleşen kadınlara sunduğum bu yeni giysi felsefesinde de; kullanılan kumaşlar, dikiş teknikleri ve fonksiyonellik esasları ile teknolojiyi en üst seviyede değerlendiriyoruz.

 

 

Bir şey tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım benim için bir çeşit doktorluk. Ben müşterimin vücudunu ve ruhunu, ona kendisini en iyi hissettirecek doğrular içinde çözmeye odaklanıyorum. Müşterim bana bilirkişi olduğumun bilinciyle geliyor. Katılacağı özel günde hissetmek istediği duyguları tadabileceği bir giysiyi tasarlayabilmek ve tüm özel el işçilikleri ile en mükemmel fit çerçevesinde uygulamak bizi biz yapan en büyük değerimiz. Her bir tasarımımda ilham aldığım bir hikâye de beni yönlendirebiliyor.

 

İdil Tarzi

 

Şu anda üzerinde çalıştığınız son proje veya koleksiyondan bahsedebilir misiniz?

2018 yazı, İdil Tarzi deri gelinliklerini lanse ettiğimiz, benim için de son derece heyecan verici bir yazdı. Hiçbir zaman sıradan kumaşlar ile çalışmak felsefem olmadı. İkinci bir ten olarak geliştirdiğim incecik deriyi uçuşan ipekler ve kabaran tüller ile birleştirerek rüya ve hayal âlemine adım attığım bir gelinlik koleksiyonu sunduk. Yoğun işçilik ve fitting gerektiren, hiçbir yerde alternatifi bulunaman bu özenli çalışmada, tek bir gelinliğin tamamlanması uzman bir el işçiliğiyle yaklaşık iki ayımızı alıyor.

Koleksiyonlarımdaki zarafetin ilhamıysa pek çok kraliyet ailesine ziyaretler gerçekleştirmiş değerli büyük halam Afganistan Kraliçesi Süreyya’dır. 1919-1929 yılları arasında tahtta bulunan ve siyasi arenada dikkat çeken Kral Amanullah Han’ın eşi Kraliçe Süreyya’nın bilgili, zarif ve şık giysi anlayışı, benim moda ve tasarım çizgimde müşterilerime yansıyor.