Glens İstanbul ile İtalyan Lezzetler

Nişantaşı’nın en yenisi Glens İstanbul, çok kimlikli bir mekân. Ayrıca enfes İtalyan yemekleri sunuyor!

Çok değil, bundan iki üç yıl önce İstanbul’u etkisi altına alan yeme-içme furyası, şehrin her yerinde nerdeyse her gün yeni bir mekânın açılmasına sebep oluyordu. Zaman içerisinde bu hareket biraz azalsa da, Nişantaşı’nda suların durduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu nezih semtte hayatına yeni başlayan ve kısa sürede müdavimler biriktiren yerlerden biri; brasserie, fine dining restoranı, bar ve roof kimliklerine bürünen Glens İstanbul (glensistanbul.com).

İtalyan kültürünü her noktasında hissettiğiniz menüsüyle Akdeniz lezzetlerini şehre taşıyan Glens İstanbul’da gün, sabah 10.00’da başlıyor. Gün boyunca ve akşam yemeklerinde taze balıklarla hazırlanan ve şefin spesiyal sosuyla lezzetlendirilen Tartar di Pesce Bianco, Alaska yengeçli enginarlı Insalata di Carciofi, balık çorbası, levrek carpaccio, ricotta peynirli ve ıspanak dolgulu ravioli, gnocchi, gibi seçkin tariflerle hazırlanan yemekler sunuluyor. İtalyan dokunuşlarını tatlılara da taşıyan Glens İstanbul’da bizim favorimiz, lokal reçeteyle hazırlanan tiramisu olsa da, çıtır milföylü ve çilekli Millefoglie Rivisitata’yı da herkesin denemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Mekânın zengin viski mahzeni, onu çevresindeki diğer pek çok yerden ayıran özelliklerinden biri. Single malt seçenekleri size göre değilse, burada büyük bir şarap mahzeni ve başında duayen bar şefi Cevat Yıldırım’ın bulunduğu özel bir bar olduğunu da söyleyelim.

Roof’undaki menüsünde özel atıştırmalıkların yer aldığı Glens İstanbul, akşam yemeği sonrasında bir eğlence mekânına dönüşme potansiyeline de sahip. Zira mekânda yerli-yabancı ünlü DJ’ler performans sergiliyor.