Gerçek İtalyan: Kiton

Kiton’da yıllara göğüs gerecek el yapımı bir takım elbiseyi tamamlamak 25 saat sürüyor. İşte bu sırrın ayrıntıları.

Kiton’un geniş atölyesinde dikkatinizi çeken ilk şey, sessizlik. Makine tıkırtıları yok; sadece masaların etrafına dizilip yumuşacık kumaş şeritlerini ritmik bir biçimde dikerek istisnai Napoliceketlerine dönüştüren erkeklerin alçak sesli sohbetleri çalınıyor kulağınıza. Bu türden bir el işçiliğini makineleştirmek imkânsız; her ısmarlama model sahibinin anatomik nüanslarına ve kıvrımlarına uygun biçimde kesiliyor ve dikiliyor. Aile reisi Ciro Paone’nin 1956’da Napoli’de kurduğu marka, bugün 350’den fazla yetenekli terziyi istihdam ediyor ve yeni nesli eğitmek için bir okul işletiyor. Ciro’nun yeğenlerinden biri ve Kiton’un ABD başkanı olan Antonio Paone, “Bizim terzilerimiz sanatçıdır” diyor. “Yaptıkları işten gurur duyarlar; iyi dikilmiş bir ceketi ömür boyu giyebilirsiniz.”

Şablon oyunu

Standart bir ölçü yok; bir erkeğin sağ omzu sol omzuna göre biraz daha yüksek ya da bir kolu diğerinden uzun olabilir. Terzinin kılı kırk yararak aldığı ölçüler, her farkı hesaba katar ve bireyin kâğıttan çıkarılan patronu, yol haritası görevi görür. Müşteriler çok çeşitli seçkin kumaşlardan (Super 180s hafif yünlü, ağır kaşmir veya ultra yumuşak vikunya gibi) seçim yapar ve ardından seçtikleri giysinin patronu kesilir.

Zamana meydan okuyan dikişler

Ceket parçaları gevşekçe birbirine teyellendikten sonra giysi, usta terzilere devredilir. Bu seviyeye ulaşmaları sekiz ila 10 yıl süren usta terziler, yakayı ve omzu yerlerine diker. Teyellenmiş giysi müşteri üzerinde prova edilince, bir terzi düzeltmeleri yapar ve takım elbise ceketi elde dikilerek tamamlanır.

Kültür kulübü

Napoli ceketini İngiliz, Amerikan ya da diğer terzilik tarzlarından ayıran şey hem daha rahat görünmesini sağlayan hem de kişiye bol miktarda hareket özgürlüğü kazandıran hafifçe yuvarlatılmış omuzları. Bu eşsiz yöntemi uygularken en maharetli terziler (genellikle 40 ila 50 yaşındalar) kolu titizlikle ayarlanan kol oyuğuna elde dikerler; hareket rahatlığını sağlamak için tam olarak doğru dikiş miktarıyla omzu şekillendirmek ciddi bir teknik bilgi gerektirir.

Kadın eli

Düğme deliğini açmak için titremeyen bir el, çekiç ve keskin bir bıçak gerekir; tek bir hata ceketi mahvedebilir. Dolayısıyla Kiton’un alametifarikası olan nakışlı düğme delikleri kadınların çok daha duyarlı olan ellerine teslim ediliyor. Tek bir düğme deliğine tam olarak 137 dikiş atılıyor.

Aile değerleri

Büyük atölyede gömlekler ve takım elbiselerden ayakkabı ve kravatlara dek her şey yapılıyor ve tıpkı ısmarlama ceketler gibi neredeyse her şey ebeveynleri, hatta büyükanne ve büyükbabaları Paone ailesi için çalışmış Napolililer tarafından elde dikiliyor. Bu işi yapmak bir meslekten öte, bir yaşam biçimi… Öğle yemeği zili çaldığında terziler katı boşaltıp aşçıların taze makarna ve yerel yemekler hazırlayarak aynı İtalyan geleneklerinin devam etmesini sağladığı yemek salonunda toplanıyor. Çünkü tıpkı ceket gibi, yemek de feda edilmesi değil onurlandırılması gereken bir ritüel.