George Lucian’ın Süper Yat Konsepti: Roswell

 

Hayalet yatlar yeni bir icat değil, ama bazı tersaneler klasik teknelere yeni bir soluk getirmekte kararlı.

Baglietto’nun 20 metrelik Ridoc’u ultra modern bir devriye torpil gemisi gibi görünürken, Tactical Custom’ın inşası süren 77 yatı mini bir destroyer gemisini andırıyor. Havalı oldukları su götürmez, ancak Monako merkezli tasarımcı George Lucian’ın Roswell adlı 65 metrelik süper yat konseptiyle karşılaştırıldığında çocuk oyuncağı sayılırlar.

Donanmadaki hayalet gemi tasarımlarından miras keskin açıları ve yansıtıcı yüzeyleri radarla yerinin belirlenmesini zorlaştıran bir ayak izi kazandırıyor Roswell’e. Öte yandan kendisi, herkesin limanda görmek isteyeceği türden bir yat. Lucian minimalist, militer görünümüne karşın yata konfor unsurları ihmal etmedi. Roswell kemerenin tümünü kaplayan bir yüzme havuzu, helikopter platformlu kaptan köprüsü ve gökyüzü lounge’u ile donatıldı. Lucian teknenin ön bölümünü (üstü kapalı ama yanları açık) büyük cam kapılarla loft benzeri, açık planlı salona ve arkadaki kokpit alanına bağlanan ana yaşam alanı şeklinde tasarladı. Yat 12 yolcu ve 12 mürettebat kapasiteli olacak.

 

 

Üste ve pupa kısmına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Roswell’in iç mekân sistemleri elektrikle çalışacak. Dizel elektrikli motorlar da onu sadece ultra yakıt tasarruflu kılmakla kalmayıp tıpkı gerçek bir hayalet gemi gibi elektrik modundayken suda sessizce süzülmesini sağlayacak.