Genç Tasarımcılar

Bu sıralar her yerde olduğu gibi tasarım dünyası da ipleri yavaş yavaş millennial denilen yeni neslin ellerine vermeye başlıyor.

Bunun en güncel örneklerinden birini zaten geçtiğimiz kasım ayında New York’ta düzenlenen Salon Art + Design fuarında görmüştük. Ağırlıklı olarak Jean Prouvé ve Gio Ponti gibi yüzyıl ortası modern klasikleri üzerine yoğunlaşan dekorasyon fuarında yıldızı en çok parlayan isimlerin genç tasarımcılar olması dikkat çekmişti. 38 yaşındaki Hollandalı tasarımcı Reinier Bosch da onlardan biriydi. Parlak cilalı Melting Series parçaları, erimiş değerli metalleri akla getiren Bosch’un (yukarıda gördüğünüz) bronz detaylı bankı Dew, bu yeni trendin en öne çıkan işlerinden.

Alex Chinneck’in Growing Up Gets Me Down isimli ayaklı sarkaçlı saat formundaki heykeli de Alice Harikalar Diyarı evrenine yaraşır gariplikteki duruşuyla övgüyü hak ediyor. Her iki tasarımcı da Hollanda’daki Priveekollektie Contemporary Art | Design (priveekollektie.art) galerisi tarafından temsil ediliyor. Güney Afrikalı Southern Guild (southernguild.co.za) galerisinin kucak açtığı Rich Mnisi’nin Nwa-Mulamula serisi progresif yapısıyla dikkat çekerken, New York’taki Heller Gallery’den (hellergallery.com) Pamela Sabroso ve Alison Siegel ikilisinin vazoları kimileri için bir başkaldırı niteliği taşıyabilir.