Fred Perry, Raf Simons ve Amy Winehouse Koleksiyonlarıyla Döndü

 

Fred Perry x Amy Winehouse Foundation

2010’da unutulmaz şarkıcı Amy Winehouse’un bizzat kendisi ile başlayan işbirliği Fred Perry x Amy Winehouse Koleksiyonu ise bugün, sanatçının adına kurulan kurum ile birlikte sürdürülüyor. İkonik tarzından müzikal yeteneğine, buğulu sesinden giydiği kıyafetlere kadar her şeyiyle dikkat çeken Amy Winehouse, Fred Perry için ünlü bir isimden çok bir ilham kaynağı niteliğinde.

İngiliz müzik ikonunun dikkat çekici pin-up stilinden ilham alan Fred Perry x Amy Winehouse Foundation Koleksiyonu’nun her parçasında, Fred Perry’nin Laurel Wreath logosunun üstüne yerleştirilen iki kalp, şarkıcının dövmelerine referans yapıyor.

Fred Perry tasarım ekibi, yeni koleksiyonda cesur desenlere getirdiği yeni yorumla Amy Winehouse’un punk ruhunu yaşatmaya devam ediyor.

Camden’da çizdiği Amy Winehouse stencil’larıyla bilinen İngiliz graffiti sanatçısı Pegasus’la yapılan işbirliğinden, şarkıcının Frank albümü döneminde kullandığı elmas görünümlü Marilyn Monroe piercing’i, saçına sıklıkla taktığı gülü ve fotoğraflarında verdiği dudak ifadelerinden yaratılan motiflerle pop art konseptinde bir koleksiyon ortaya çıkıyor.

 

Fred Perry x Raf Simons

Fred Perry, Raf Simons ile olan işbirliğinin 10. yılına geldiği Sonbahar/Kış 2018 sezonunda, koleksiyonu özel bir projeyle kutlarken, bir yandan da birlikteliğin geleceğini dört gözle bekliyor.

Bu özel proje kapsamında 10. yılın anısına, işbirliğinden doğan 100 arşivlik ürün, vakumlu paketlerde, geleceğin alt-kültürlerine armağan edilmek üzere dünyanın farklı lokasyonlarına bırakıldı. Fotoğrafçılığını Olya Oleinic ve Kyle Weeks’in yaptığı bu proje, Fred Perry tarihi boyunca ilham olan alt-kültürleri kutlarken bir yandan da ‘şimdi’nin önemine bir hatırlatma yapıyor.

Kendi ismini taşıyan markasının Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu ile bir sinerji içerisinde olan 18. Fred Perry x Raf Simons işbirliği, ünlü Belçikalı tasarımcının erkek giyimin nasıl tartışmasız en iyi tasarımcılarından biri olduğunu açıklar nitelikte.

Yeni koleksiyonda topraksı tonların ve açık grilerin yanında karamel rengi gibi iddialı renklere de yer veren Raf Simons, kendi koleksiyonunda da sıkça kullandığı bant (gaffatape) detaylarına işbirliği koleksiyonunda da yer veriyor.

Elbette her zaman olduğu gibi bu sezon da tüm fikirler ve tasarımlar ikonik polo tişört etrafında şekilleniyor ancak Raf Simons, tasarım estetiğinin çok katmanlı yapısını sürdürmekten vazgeçmiyor. Renk bloklamalarını andıran tartan kullanımları ve yakalarda kullandığı bant detayları ile cesurca hamlelerde bulunan ünlü tasarımcı, beklenmedik renk kullanımları ile de dikkat çekiyor.

Klasik kalıp ve siluetleri kendi süzgecinden geçirip modernleştiren Raf Simons, AW18 sezonu ile oversized bir koleksiyon gözler önüne seriyor.