Foiler Flying Yacht Tasarımı

 

Son America’s Cup’ta da kanıtlandığı gibi hidrofiller yarış yelkenlilerini olağanüstü hızlara çıkarabilir ama hiçbir sürat teknesi üreticisi yüksek hızlarda hidrofiller ile keskin dönüşler ve istikrarı bir araya getirmeyi başaramadı.

Ancak mart ayında Dubai’de düzenlenen tekne fuarında Foiler bunun yapılabileceğini hayli havalı bir biçimde ispatladı. Şık giyimli modeller taşıyan yaklaşık 10 metrelik tekne 18 deniz mili hızla yol almaya başladı ve suyun üzerinde havalanırken 40 deniz miline ulaştı. İncecik su kanatçığı keskin dönüşlerin üstesinden sorunsuz geldi.

 

 

Uçakların rüzgârdan faydalanmasına benzer şekilde hidrofil de süratlendikçe sudan yükselmek için su basıncını kullanıyor. Foiler 1 saatte 55 kilometreye ulaşan rüzgârda neredeyse 1.5 metrelik dalgaları geleneksel teknelerden çok daha sarsıntısız aşıyor, çünkü gövdesi dalgalarla mücadele etmiyor. Hibrid dizel-elektrikli tahrik sisteminde elektrikli jeneratörlere güç veren iki BMW motoru var. Batarya gücüyle 10 deniz mili hızla giderken de son derece sessiz çalışıyor. Yarış teknesi niteliklerinin ötesinde (çelik ve titanyumla eşleşmiş karbon fiber gövde) Foiler’de kanatçıkları ayarlayarak tekne sahibinin sadece sürmeye odaklanmasına olanak veren bir bilgisayar mevcut. Üstelik kanatçıkları ayarlamak son derece kolay olmasına rağmen düğmelerden birinde “uç” diğerinde “yüz” yazıyor.

Tasarımcı: Enate Marine

Üretim İhtimali: 8 ile 10 ay içinde bir tane üretilecek.