Fitness’ın Ferrari’si

Technogym, tırmandığı her basamak ve kaldırdığı her ağırlıkta bilimle tasarımı buluşturuyor.

Cross Personal, performans verilerini ölçüp kaydeden ileri teknoloji ürünü arayüzü ve zarif tasarımıyla kondisyon bisikletlerinin zirve noktası.

Technogym’in kurucusu ve başkanı Nerio Alessandri, 1983’te ilk squat makinesini evinin garajında tasarladığında, Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone’ninki gibi şişkin kaslar pek modaydı. “O zamanlar fitness diye bir şey yoktu” diye anlatıyor Alessandri. İyi görünmekten ziyade iyi hissetmekle ilişkilendirdiği wellness’ın da adı pek bilinmiyordu. Hatta Alessandri’nin telefonu bile yoktu; o yüzden müşteri telefonlarıyla büyükannesi ilgileniyordu.

Hızla geçen 35 yılın ardından çağa artık rafinelik ve teknoloji hâkim olmuş durumda. İtalyan şirket araştırmaları, profesyonel sporcular ve Olimpiyat sporcularından toplanan verileri stille harmanlayarak yüksek performanslı fitness aletleri üretiyor. Hatta mimar Antonio Citterio’dan bile danışmanlık hizmeti alınıyor. Özellikle de evdeki spor salonunu galeriye dönüştürebilecek kadar zarif makinelerin yer aldığı seçkin Personal serisi için. 2012’de şirket İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde, yani efsanevi otomobil markası Ferrari’nin genel merkezinin bulunduğu yerde kurumsal wellness kampüsünün kapılarını açtı.

Eskiz Defteri

Tasarım atölyesinde sanatçılar, Personal serisindeki aletin altın sarısı ya da gümüş rengi parlak yüzeylerine en uygun deriyi bulmaya çalışıyor. Kreatif ekip, modellerin maketini hazırlamak ve üretimin sonraki aşamalarına geçmeden önce ince ayarları yapmak için 3D baskı teknolojisinden yararlanıyor.

Siparişle Çalışır

Citterio’nun tasarladığı aydınlık ve ferah fabrika, her şeyi tam zamanında yetiştirmeye odaklı; çünkü monte edilen her parçanın şimdiden bir sahibi var. Sarı kutularda aletlerin imalatında kullanılan malzemeler mevcut ve her parça sevkiyat için kutulanmadan önce test ediliyor.

Hassas Dokunuş

Bir tekniker, Cross Personal aletinin tutamacına kalp atım hızı ve dayanıklılık seviyesi sensörleri monte ediyor. Her parça elle takılıyor. Endüstriyel tasarım müdürü Mario Fedriga “Bir şaheser küçük detaylardan oluşur” diyor.

Beyaz Eldiven Kardeşliği

İşçiler, Personal aletlerinin yapımında ve ileri teknoloji ürünü parçaları takarken beyaz eldivenler giyiyor.

Alet Doktoru

Tamamlanan parçaların mekanik açıdan test edildikleri ve bilgisayar arayüz bağlantılarının kontrol edildiği fabrikanın zemin katı, cam kabinlerle dolu. Fotoğraftaki Recline Personal egzersiz bisikleti de testten geçiyor.

Çarkıfelek

Ziyaretçiler, fabrikanın da bulunduğu binaya girdiklerinde, eski Technogym tasarımlarına yer veren galeri sayesinde fitness icatları tarihinde bir tur atıp görsel ve teknolojik evrimi ilk elden gözlemleyebiliyor.

Test 1, 2, 3

Yeni bir ürüne onay verilmeden önce son aşama Technogym’in wellness merkezindeki testler. Fotoğrafta antrenörler ağustos ayında piyasaya çıkan ve bacaklardan her birinin ne kadar çalıştığını karşılaştırmanıza izin veren performans ölçer ve değiştirme pedallarıyla donatılmış SkillBike’ı deniyor.