Far’n Away Travel ile Helikopter Kayağı

Liftle ulaşım olmayan yüksek bölgelerde, toz kar üzerinde kayak yapmak isteyenler, Far’n Away Travel ile hem Türkiye hem de Avrupa’da bu heyecanı yaşayabilir.

İster kayak yapmanın daha heyecanlı yollarını arayan bir kayak tutkunu, isterseniz farkı şeyler denemek isteyen bir maceraperest olun. Helikopter kayağı, yani heliski tam size göre bir deneyim. Pist dışında kaymanın en uç noktası heliski, doğa ile baş başa, pistlerden ve diğer kayakçıların kalabalığından uzakta, özellikle de toz karda kaymanın en eğlenceli hali.

Türkiye’de Kaçkar Dağları heliski’ye en uygun nokta. Yurtdışında ise Avrupa, Kanada, Alaska, Batı ABD ve Rocky Dağları, Grönland, Yeni Zelanda, Rusya’nın Kamçatka Yarımadası, Kazakistan, Gürcistan, Himalayalar, Şili ve Arjantin öne çıkıyor. İtalya, Avusturya ve İsviçre ise en fazla heliski yapılan ülkeler. Fransa’da yasak olmasına rağmen, ülkenin İtalya sınırına yakın noktalarına ulaşım sağlayan tur şirketlerinin, kayakçıları bazen Fransa’ya geçirebildiği biliniyor. Heliski, Kuzey Avrupa’da Finlandiya ve İsveç’te yapılmasına rağmen, Norveç’te yasak.

Bilenler bilir, heliski’nin en özel tarafı, zirvelerin tepesinde süzülmek ve de ayak basılmamış bir alanda kayak yapabilmek münasebetiyle maksimum özgürlük hissi yaşatması. Bu hissi yaşamak için de yeteri kadar derin ve taze kar olan bir bölge bulmak ön şart.

Eğer kayarken dönüşlerde kayağınızın sert bir zemine değmeyeceği kadar derin ve taze toz kar bulursanız, bu cennetin kapılarının size açılması demek. Doğa ile baş başasınız, sessiz bir ortamda kayağınızın karda çıkardığı hışırtıyla, fısıltı karışımı müziği duyuyorsunuz. Tertemiz serin havayı soluyorsunuz ve enerji doluyorsunuz.

Far’n Away Travel da Türkiye’de bu konuda deneyimi ve birikimi olan butik bir turizm şirketi. Müşterilerine, İsviçreli bir pilot ve yine İsviçreli deneyimli dağcı ve kayak hocalarının eşliğinde, çevresinde ve yakınında pist olmayan Kaçkar Dağları’nda eşsiz bir kayak tecrübesi sunuyorlar. Kaçkar’da bir haftalık heliski organizasyonu; tam pansiyon yaklaşık 6.800 Euro’dan başlıyor. Far’n Awey Travel, yurtdışında ise Kanada, Alaska, Grönland, Himalayalar, Kamçatka ve İzlanda’da da heliski hizmeti sunuyor. Rezervasyon yaptırmak ya da bilgi almak için Far’n Away Travel’la (farnaway.com) iletişime geçebilirsiniz.