F.P.Journe’dan Yeni Saat Koleksiyonu

İsviçreli lüks saat üreticisi F.P.Journe, bir klasik haline gelen élégante Joaillerie koleksiyonuna bu kez pırlantaları ve çok renkli yarı değerli taşları da dahil ederek, kadınların bileklerini süsleyecek saat mücevherler ortaya çıkarıyor.

Koleksiyondaki saatler, 40 mm platin yassı Tortue kasalarıyla dikkat çekiyor. Kasaların en önemli özelliğiyse, her birinin yakutlar, mavi safirler, siyah elmaslar veya tsavoritlerle çevrelenmiş olmaları. Saatlerin bileklikleri de, kasada kullanılan taşların rengini taşıyan yumuşak ipekle kaplanmış. Pırlanta bezeli kadranın merkezinde, saati temsil eden renkli taşlar göze çarpıyor. Siyah elmaslı saatin kadranında ise tam tersi bir tasarım uygulanmış; siyah elmaslar, merkezdeki pırlantaları çevreliyor.

F.P.Journe’un bu tasarımları hayata geçirebilmesi için sekiz yıl süren bir araştırma ve geliştirme döneminden geçilmiş. Saatlerin günlük hayatta sürekli kullanıldıklarında veya bekleme modundayken bile 8’den 18 yıla kadar sorunsuz çalışmaya devam edebilmesi için büyük bir özveriyle çalışılmış.

Kadrandaki saat 4.30 noktasında gözle görülebilecek şekilde tasarlanan mekanik hareket detektörü, 30 dakika boyunca hareket etmediğiniz anda saati bekleme moduna alıyor ve bu sayede kolların çalışmasını durdurarak enerji tasarrufu yapıyor. Bekleme modundayken saat, geçen zamanı ölçüp kaydediyor. Yeniden harekete geçtiğinizde veya saati uzun bir süre sonra yeniden bileğinize taktığınızda, bu kaydedilen bilgiler ışığında saatin kolları otomatik olarak harekete geçiyor ve o an saat kaçsa hemen o konuma geri dönüyorlar. Bunu yaparken de, mümkün olan en kısa yolu hesaplıyor, saat yönünde veya saat yönünün tersinde hareket edebiliyorlar.