F. P. Journe Chronomètre Bleu ve İmalat Turu

F.P. Journe, Chronomètre Bleu modelini yakından tanıyalım işte onun mitolojik dünyası!

F.P. Journe, Chronomètre Bleu’yü 2009’da piyasaya sunduğunda bunun marka için giriş seviyesinde bir saat olması amaçlanmıştı. Ama Journe farkını ortaya koyarak bu saatte çelik kullanmayı reddetti. Bunun yerine gövdede, mavi-gri pırıltısı ve saat yapımcılarına çıkardığı zorluklarla bilinen ve nadir bulunan bir metal olan tantal kullanıldı. Bu zorlu malzemenin ismini Yunan mitolojisindeki ünlü kötü adamlardan biri olan Sipylus Kralı Tantalus’tan almış olmasına şaşırmamalı. Hikâyeye göre Zeus, Tantalus’u lanetleyerek Hades nehrinde bir su havuzunun içinde ve yasaklanmış bir meyve ağacına ulaşabileceği mesafede sonsuza kadar susuzluk ve açlık çekmeye mahkûm etmiş.

Pek çok umutlu Journe koleksiyoneri de yeni bir parçanın peşindeyken böyle hissediyor; cepleri dolu, kalpleri aç ve bilekleri susuz ama boş. Journe sarayında kendinizi gösterebilmeniz için biraz incelenmeniz, kişisel bir bağlılık göstermeniz ve zaman ayırmanız gerekiyor. Robb Report’un bu girişi kolaylaştırmasına izin verin. Journe, okurlarımızdan birine bir Chronomètre Bleu’nün yanı sıra, Cenevre’deki imalathanelerinde bir günlük bir tur ve bu saati elleriyle birleştiren ve süsleyen saat ustasıyla tanışma imkânı sunuyor. Ayrıca büyük ustanın kendisiyle de tanışacaksınız: François-Paul Journe.

Büyük liglerde koleksiyon yapmaya başlamak için bundan daha iyi bir giriş noktası bulmak zor. Saate olan talep o kadar büyük ki, şirket artık bekleme listesi yapmaya zahmet etmiyor. Bu çok hantal olurdu. Ve saatin gelecekteki sahibi, saatin canlı mavi kadranının, mavi lake katmanlarının teker teker elle yerleştirilip ayna gibi oluncaya kadar parlatılarak büyük bir özenle yapıldığını bilmekten memnun olmalı. Bunun, F. P. Journe koleksiyonunda üretilmiş en karmaşık kadranlardan biri olduğu söyleniyor. Neredeyse tamamen yekpare pembe altından yapılan kalibre 1304 mekanizması, arpa burması deseni ve parlatılmış konik açılar F. P. Journe’un fiyat ne olursa olsun hiçbir detayı göz ardı etmediğini gösteriyor.