Etkilemek İçin Doğdu

Detaylara gösterilen olağanüstü özen ve dikkat Leica’nın en ünlü modeli M10’un daima kusursuz fotoğraflar çekmesini sağlıyor. Biz de Leica’nın bu en çok tercih edilen kamerasının montaj aşamalarını bir M10 ile görüntüledik.

 

Süreç kameranın beyni olan CMOS çipi yerleştirildiği, düzenlendiği ve ayarlandığı sensör montajıyla başlıyor.

 


M10’ların her biri Leica’nın Portekiz’deki tesisinden üstün körü montajlanmış halde geliyor. Genel merkeze ulaştığında sökülüyorlar ve her parça titizlikle kontrol ediliyor.

 

Ardından işçiler sensörü ve görüntü modülünü bir araya getiriyor. Yoğun bir eğitim sürecinden geçen işçilerin hepsi montajın herhangi bir aşamasında birbirlerinin yerini doldurabiliyor.

 

Görüntü sensörü dikkatle hizalanıyor, tetkik ediliyor ve sonra kameranın gövdesi ile arka plakasının takılacağı bir sonraki aşamaya gönderiliyor.

 

Üst plaka yerleştirilmeden önce kameranın tüm optik unsurları bir kez daha temizlenip titizlikle inceleniyor. Bunlara, M-Series’e adını veren Messsucher (telemetre) de dâhil.

 

Kameranın donanım yazılımı güncellendi ve çeşitli parçalar düzenlendi. Şimdi M10 bir dizi incelemeden daha geçiyor – bu kez incelemenin odağında deklanşör, Wi-Fi ve vizör var.
 

Telemetrenin söylediği gibi kameranın gerçekten bir nesneye odaklanıp odaklanmadığından emin olmak için telemetre yine ayarlanıyor. Sensör de son kez kontrol edildikten sonra kameranın gövdesi nihayet mühürleniyor.
 

Bir işçi kameranın gövdesini saran deriyi belli bir yöntemle takıyor. “Alman tasarımı dokunsallığa, yani bir fotoğraf makinesinin vermesi gereken hisse sadık kalmak demektir” diyor Kaufmann.
 

Leica’nın kırmızı noktalı logosu kameranın ön yüzüne uygulanmadan önce sensör son kez temizleniyor. Toplamda şirket günde ortalama 80 kamera monte ediyor.