Eşsiz Taşların Sihri

“BİZİ GÖRKEMLİ ışıltılarıyla büyüleyen her taş, doğanın eşsiz birer mucizesidir. Her biri nadide olan bu eşsiz taşları ustalık ve titizlikle işleyen mücevher ustaları ise mücevher sanatının isimsiz kahramanları…

Mucize ve zanaat, zamana meydan okuyan estetiklikte bir hayal gücüyle buluştuğunda ise mücevher sanatıyla tanışırsınız. Ve işte o an mücevherin sihrine inanırsınız…” Monan’ın kurucusu ve kreatif direktörü Müge Onan mücevhere duyduğu aşkı böyle ifade ediyor.

Onan, dünyaca ünlü birçok mücevher markasında çalışıp, danışmanlık yaptıktan sonra 2014 yılında Monan’ı (monanjewelry. com) kurdu. Tasarıma ve sanata duyduğu büyük tutku ile resim, seramik, heykel gibi güzel sanatların birçok dalıyla uğraşan Onan’ın, meslek olarak mücevheri seçmesinin sebebi “mücevher işçiliğinin bir sanat olduğuna inanması.”

İstanbul’un dışında; İngiltere, Amerika, İspanya, Dubai, Güney Kıbrıs’da mücevher severlerle buluşan Monan’ın iddialı koleksiyonlarına baktığımızda ustalardan miras kalan ince el işçiliğinin devam ettirildiğine tanıklık ediyoruz. Monan’ın bu ay Kuruçeşme’de de yeni mağazasının açılacağının müjdesini de verelim.

Monan, bugüne dek Evvel Zaman İçinde, Siyah Krallık, Çağdaş Osmanlı, Renklere Övgü ve Art Deco gibi ses getiren şık koleksiyonlara karşımıza çıktı. Bizim favorilerimizden Art Deco koleksiyonu, mimariden modaya tüm dünyayı etkisi altına alan Art Deco akımından ilhamla; büyük özen isteyen işçiliği ile pırlantayı oniks, turkuaz, elmas, safir gibi taşlarla buluşturuyor.

Monan aynı zamanda, karizmatik ve aksesuar konusunda gusto sahibi erkekleri de unutmayarak Vahşi Öyküler adında bir puro aksesuarları koleksiyonuna da sahip.