Erciyes’te Beyaza Kaçış

Erciyes Dağı, kış aylarında kayak tutkunlarını, yaz ve bahar aylarındaysa doğaya düşkün ziyaretçileri ağırlıyor.

2011’den bu yana Türkiye’nin ilk ve tek dağ yönetim şirketi Erciyes A.Ş. tarafından yönetilen, Kayseri Havaalanı’na sadece 25 dakika uzaklıktaki Erciyes Dağı, yıl boyunca ziyaretçi ağırlayıp, nisan sonuna kadar da kayak keyfi sunmaya devam ediyor.

25 kilometrelik bir alana yayılan dağın kayak yapılabilen bölgelerinde, Alpler’de olduğu gibi 34 farklı pist birbirine bağlanıyor. Erciyes eteklerine kurulan dört farklı kapıdan ulaşılabilen kayak alanında saatte 26 bin 750 kişi taşıyabilen son teknoloji lift ve teleferik sistemleri bulunuyor. Ayrıca 29 bin 750 metre halat uzunluğuna sahip iki gondol ve 18 mekanik tesis ağı da kayakçılara farklı noktalarda kayak yapma imkânı sunuyor. Altı siyah, 15 kırmızı, 13 mavi piste sahip olan dağda hem amatör hem de profesyonel kayakçılar kendilerine uygun zorluk derecesini bulabiliyorlar. Erciyes Dağı’nda fazla ağaç olmaması, kayakçılar için bir avantaj. Bu sayede snow kite yapabiliyorsunuz. Işıklandırmalı pistler sayesinde, cuma ve cumartesi günleri gece kayağı imkânı da bulunuyor.

Erciyes Bike Park

Erciyes Kış Sporları Merkezi, şimdiye kadar biri geçtiğimiz mart ayında düzenlenen Ford Snowboard Dünya Kupası olmak üzere dört dünya kupasına ve beş Avrupa kupasına ev sahipliği yaptı. Ayrıca 2018 Snowkite Dünya Kupası’nın final etabı da Erciyes’in Develi Kapı’sında gerçekleşti.

Erciyes Dağı’nda şimdilik Magna, Ramada, Mirada Del Lago, Mirada Del Monte, Grand Eras, Amalia ve Ace olmak üzere yedi otel hizmet veriyor. Fakat 21 otelin inşası da devam etmekte. Bu oteller tamamlandığında, şehir merkezindeki otellerle birlikte Kayseri günde 20 bine yakın misafir ağırlama kapasitesine sahip olacak.

Erciyes’te trekking ve zirve tırmanışı

Kışın kayak fırsatı sunan Erciyes Dağı’nda yaz aylarında zirve tırmanışı, trekking, çadır kamping, bisiklet ve ATV gibi açık hava sporları yapılabiliyor. Türkiye’nin ilk downhill bisiklet parkurlarına sahip olan Erciyes, bahar ve yaz aylarında yerli-yabancı pek çok bisiklet tutkununu da ağırlıyor. Yaz boyunca profesyonel dağ rehberleri eşliğinde her hafta sonu Erciyes Zirve Tırmanışları düzenleniyor.