En İyi Rolex Saatleri

Rolex’in sadık müşterilerinden değilseniz muhtemelen Rolex’lerinizi ikinci el olarak alıyorsunuz. Sadık bir Rolex tutkunu ve Bob Watches’ın kurucusu olan Paul Altieri’ye tercih edilebilecek en iyi Rolex saatleri sorduk.

Submariner 116610

Rolex koleksiyonlarında bir gezintiye çıkacaksanız, daha ulaşılabilir krallıklarla başlamak isteyebilirsiniz. Submariner 116610, Rolex kadrosunun bir klasiği ve bugünlerdeki Daytona düşkünlüğüne rağmen bile sürekli popülaritesi artıyor. Altieri, “Bu model bir ikon. Rolex’in tanınmasını sağlayan ve aslında özü olan model. Birkaç ay önce bu modeli ikinci el pazarlarda bile bulamıyordunuz. Saat, 8.855 dolar gibi makul bir fiyata geri dönüyor; ancak diğer Rolex’ler gibi anlaşmalı tedarikçilerinizde bulmanız mümkün değil. İyi haber, en azından şimdilik 10.000 doların aşağısında bir fiyata satılıyor.

Pepsi GMT-Master II

Sıkı saat takipçilerine Pepsi GMT-Master II 126710’den bahsetmek, anlamsız gelebilir. Çünkü bu saat 2018’in en havalı saatiydi. Ancak model, ikinci el pazarlarında hala satışta ve orijinal fiyatının iki katına, yaklaşık 18.500 dolara satılıyor. Pepsi ismini mavi-kırmızı bezelinden alan model, 1955’te Pan Am pilotlarına transatlantik uçuşlarında diğer zaman dilimine geçişi kolayca ayarlamaları için tasarlandı. 2018’den önceki son versiyonu Oyster kayış ve beyaz altın olan Pepsi, sonrasında Jubilee kayış ve çelik olarak daha uygun bir fiyata satılmaya başlayınca, piyasa da hareketlilik arttı ve yatırım açısından iyi bir alternatif haline geldi. Şu anda bu saatleri almak için uzun bir süre bekleme listesinde kalmanız, sadık bir Rolex müşterisi olmanız ve bu saate yüklü bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

Daytona Ref. 116500

2016’da tanıtılan Daytona Ref. 116500, fiziksel darbelere ve UV ışınlarına karşı dayanıklı bir malzeme olan Cerachrom bezel ile tamamlanan ilk Daytona. 2000’lere kadar geliştirilmeyen model, ilk olarak 1988’den beri kullanılan Zenith El Primero tekniğiyle ortaya çıktı. Sonrasında boyut, kadran ve Cerachrom bezel ekleyerek değişiklik yaptılar. Beyaz olanı siyaha göre daha fazla tercih edilirken 1960-70 yıllarındaki 6263 modelinden de çağrışımlar yapıyor. Ancak hala çok popüler bir saat ve premium müşteriler için satılıyor. İlk çıktığında, saatin fiyatı düşer diye bir yıl kadar beklemek isteyenler oldu. Ancak aradan üç yıl geçmesine rağmen fiyatlarda küçük bir düşüş dahi olmadı.

Mavi Kadranlı Rolex Skydweller

Bu model, mekanik özellikleri ileri düzeyde olan saatleri sevenler için harika. Mavi ve siyah kadranlı iki modeli var; ancak mavi kadranlı olanı daha çok ilgi görüyor. The Skydweller Ref. 326934, ister inanın ister inanmayın ama Pepsi GMT- Master II’dan bile bulunması zor bir saat ve orijinal fiyatının (14.000 dolar) iki katına satılıyor.

Vintage Daytona Gold 6263 Paul Newman

Kesin bir şey varsa o da bu saatin diğer Rolex’ler içinde kutsal olduğudur. Dürüst olalım, eğer koleksiyona yeni başlıyorsanız bu milyon dolarlık bebekle başlamanız zor. Ancak bu konuda iddialıysanız, bu saat Rolex’leriniz için gelecek hedefinizde son nokta olabilir. 6241 Ref. numaralı model, John Player Special olarak biliyor. Çünkü John Player&Sons’un sponsoru olduğu 1972 model Formula One’ın siyah altın renklerine benziyor. 1966-69 yılları arasında üretilen saatin 300’den fazla örneği var ancak daha önce hiçbiri 18 ayar altından üretilmemişti.

Koleksiyonerlerin hala bulamadığı ve peşinde olduğu çok fazla saat modeli var. Sizde bu işin bir parçası olmak istiyorsanız, zamanla bağımlılığa dönüşeceği gerçeğini kabul ederek başlamalısınız.