En İyi Beş E-Scooter

Alternatif mobilite çözümleri (namıdiğer elektrikli motosikletler, otomobiller ve hatta e-scooter’lar) artık her yerde. Ama aralarında biri var ki ayaklarımızın altından hiç eksik olmadı; kaykaylar. Hızlanmaları için bataryalar ve motorlarla güçlendirilen elektrikli kaykaylar hem külfetsiz, edinilmeleri kolay araçlar hem de menzilleri geniş, süratliler ve şehir yaşamında sarsak scooter’lardan çok daha kullanışlılar. Aşağıda sıraladığımız beş favori seçenek çocuğunuza ya da de içinizdeki çocuğa uygun olabilir.

Onewheel+ XR

Kim demiş kaykay dört tekerlekli olmak zorunda diye? İsmiyle müsemma Onewheel+ XR (onewheel.com) neredeyse her arazide kolayca hareket etmesini sağlayan tek tekerlekli geometrisi sayesinde bizce en iyi tasarıma sahip. Üstelik bu kaykayın üzerinde durmak daha ziyade snowboard’culara cazip gelecek eşsiz bir sürüş tarzı gerektiriyor. XR’ın maksimum hızı saatte 30 kilometre, menzili ise 30 kilometreye yakın.

ZBoard 2 Pearl

Piyasada benzersiz tasarıma sahip kaykaylar arasındaki ZBoard 2 Pearl (zboardshop.com) kolay taşınmasını sağlayan çift tutacak (ağırlığı sadece 8.5 kilo), gece sürüşü için ön ve arka farlar ve batarya tükendiğinde (gerçi bu sizin suçunuz olabilir, zira Pearl’de bataryanın durumunu gösteren LED ışıkları var) ZBoard’u ayak hareketleriyle ilerletmenize olanak veren fırçasız doğru akım motoru gibi cazip özelliklerle bezeli. En yenilikçi özelliği ise standart manuel kontrollerin yerini alarak hızı ayarlamanıza ve fren yapmanıza yardımcı olan ikiz basınç yastıkları: Öndeki yastık hız, arkadaki yastık fren için (ve tam tersi). Ayrıca damarlı gül ağacından tahta çekiciliğiyle rakiplerine fark atıyor.

Evolve Bamboo GTX Series 2-in-1

Evolve’un Bamboo GTX Series 2-in-1 (evolveskateboards.com) modeli 3.000 vatlık güçlü elektrikli motoru, esnek ve hafif tahta ve LCD Bluetooth uzaktan kumandayla bir araya getiriyor. Başka bir deyişle 9 kilo civarındaki ağırlığına karşın bu kaykayın menzili 50 kilometre (çoğu kaykayın iki katı), maksimum hızı 41 km/s ve yol tutuş kapasitesi %25. Ama GTX 2-in-1’in favori özelliği 83 mm’lik tekerleklerini her araziye uygun seçeneklerle değiştirmenize olanak vermesi.

Boosted Stealth

Stealth (boostedboards.com), masallardaki Altın Saçlı Kız’ın aradığı çözüm olabilir. Hiçbir özelliğiyle zirveye oynamıyor, ama birinci sınıf malzeme kombinasyonu (CNC makinesiyle frezelenmiş trampaları, özel yapım 85 mm’lik Stratus tekerlekleri ve Super Flex kompozit tahta), beş sürüş modu ve olağanüstü işçiliği her arazide üstün sürüş deneyimleri yaşatıyor. O, favori beşlimiz arasında kanyonlara en uygun kaykay. 2.100 vatlık motoru sayesinde Stealth’ın menzili 23 kilometre, maksimum hızı 38 km/s ve bayır aşağı inişlerde yer tutuş kabiliyeti %25. Ayrıca bataryası iki saatten az sürede doluyor.

Acton Blink Qu4tro

Eğer güç bağımlısıysanız Acton Blink Qu4tro (actonglobal.com) piyasadaki en lüks model. Her tekerleğinde motor barındıran dünyadaki ilk ve tek kaykay. Bu, bayır aşağı inişlerde %30 yol tutuşa sahip olduğu anlamına geliyor. Menzili 35 kilometre, maksimum hızı 37 km/s; yeni Tension Suspension yüksek hızlarda sarsıntıyı azaltıyor ve tehlikeli biçimde yalpalamasını engelliyor. Ama bu gücün bir bedeli var: 11 kiloyu aşan ağırlığı yüzünden Acton en ağır kaykaylardan biri. Yine de San Francisco ve Seattle gibi engebeli bir şehirde yaşadığınız takdirde elinizdeki en iyi seçenek olabilir.