Elmasların Kralı’nın Büyüleyici Hikayesi

Hayatı boyunca “Elmasların Kralı” ve “Yıldızların Mücevhercisi” olarak bilinen Harry Winston’ın, günümüzün mücevherciliğinde devrim yaratan, değerli taşların tasarımı belirlediği yenilikçi felsefesi, bugün halen bütün Winston tasarımlarına ilham veren eskimeyen estetik anlayışının temeli olmaya devam etmektedir.

Jonker, Hope ve Winston Legacy Elmasları gibi dünyanın en ünlü değerli taşlarını koleksiyonuna kazandırmaktan ve Hollywood film yıldızlarından kraliyet mensuplarına kadar kuşaklardır ünlü yüzleri süslemeye uzanan yolculuğunda Harry Winston, seksen yılı aşkın süredir var olanın en iyisiyle eş anlamlı olarak anılmaktadır.

Jonker, Hope ve Winston Legacy Elmasları

Bugün Harry Winston’ın, New York, Londra, Paris, Cenevre, Tokyo, Hong Kong ve Şangay dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan Salonlarıyla, yaratıcılık, nadidelik ve kalite geleneğini ödün vermeden sürdürmektedir.

Harry Winston’ın değerli mücevherlere merakı gençliğinde, daha 12 yaşındayken yerel bir rehine dükkanında bir tepsi değersiz mücevher arasında 2 karatlık bir zümrüt fark ettiğinde başlamış. Ne bulduğunun farkında olan Winston, dükkan sahibinin değersiz bir sahte mücevher sandığı parçayı 25 sente alarak, iki gün sonra 800 dolara satmış.

Değerli taş tutkusunun ve sezgisinin peşinden gitmeye karar veren Winston, 15 yaşındayken okulu bırakıp babasının Los Angeles’taki küçük mücevher mağazasında çalışmaya başlamış. 1920’de New York City’ye dönüp ilk şirketi Premier  Diamond  Company’yi kurmuş. Rekabetçi elmas piyasasında yolunu bulmanın zor olduğunu fark eden Winston, bütçesine daha uygun değerli taşlar satın almak için alternatif bir kaynak bulmuş: aile mücevheri mezatları. Bay Winston, elmastan anlayan olağanüstü bir göze ve bir elmasın nihai potansiyelini açığa çıkarmak için bazılarının altıncı his diyebileceği bir yeteneğe sahipti.

Winston Cluster Diamond Bileklik

Winston’ın aile mücevherleri piyasasında 1920’ler boyunca devam eden başarısı ona işini büyütmek için gereken maddi özgürlüğü sağladı. 1932’de Winston Premier Diamond Company’yi kapatıp kendi adını taşıyan Harry Winston, Inc. markasını kurarak, kendi mücevherlerini tasarlamaya, üretmeye ve satmaya başladı. O zamanlar pek bilmese de, bu adım, daha sonra kuşaklar boyunca kutlanacak olan olağanüstü bir geleneğin başlangıcını oluşturdu.

Harry Winston’un kariyeri boyunca dünyadaki en ünlü ve en çok beğenilen elmasların üçte birinden fazlasına sahip olduğu tahmin edilmektedir. Genelde ham elmas olarak satın alınan bu inanılmaz taşlar, Harry Winston’un ellerinde efsanevi değerli taşlara dönüşmüş, ona “Elmasların Kralı” unvanını kazandırmıştır.

“Yıldızların Mücevhercisi” olarak tanınan Harry Winston, Hollywood’un göz alıcı tarihinin gösterişli bir kısmını yetmiş yılı aşkın süredir paylaşıyor. 1944’te En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Jennifer Jones’a mücevher vererek Oscar Ödülleri için bir kadın oyuncuya mücevher veren ilk mücevherci olan Bay Winston, günümüz kırmızı halı ihtişamında devrim yaşanmasını sağladı.

Bay Winston’a “Yıldızların Mücevhercisi” unvanını kazandıran kırmızı halı olsa da, aslında Hollywood’la ilk bağlantısı bundan on yıldan fazla süre öncesinde, 1930’larda, ilk önemli ham elması 726 karatlık Jonker’i satın aldığında başlamış. Jonker, Amerikan halkında öyle bir heyecan yaratmış ki Bay Winston elması ABD çapında turneye çıkarmış ve bu süre zarfında Shirley Temple ve Bir Gecede Oldu’nun yıldızı Oscar Ödüllü Claudette Colbert gibi önde gelen Hollywood yıldızlarıyla fotoğrafları çekilmiş. Jonker aynı zamanda 1936’da MGM tarafından yapılan bir kısa filmin de konusu olmuş.

Harry Winston’un Hollywood bağlantıları kırmızı halının ötesine geçmiş, imzasını taşıyan mücevherler film ve televizyonlarda unutulmaz sahnelerde görünmüştür. Alfred Hitchcock’un Aşktan da Üstün’ünden, Mezun’a, Woody Allen’ın Herkes Seni Seviyorum Der’e, Harry Winston’ın nadide pırlantaları beyaz perdede göz kamaştırmış, kuşaklar boyunca sinema büyüsünü paylaşmıştır.

Gwyneth Paltrow ve Halle Berry

Bugün marka, Bay Winston’un “Yıldızların Mücevhercisi” olarak egemenliğini, yeni bir kitleye olağanüstü mücevherlerin heyecanını ve ihtişamını sunarak sürdürüyor. Gwyneth Paltrow ve Halle Berry gibi Oscar ödüllü sanatçıları ve Anne Hathaway, Natalie Portman, Scarlett Johansson ve Jessica Chastain gibi yeni şöhretleri süslemekten, Sex and the City ve Gossip Girl gibi trend belirleyici televizyon dizilerine muhteşem mücevherler vermeye kadar, Harry Winston mücevherleri, eskimeyen stil ve ince zevkin bir ifadesi olmanın ötesinde, Hollywood Yıldızlar’ının arasında ışık saçan yıldızlar olduklarını kanıtlamaya devam ediyor.