Ekspres Uçuş: Big Falcon Rocket

 

New York City’den Milano’ya tipik süreden çok daha kısa zamanda uçtuğunuzu hayal edin. Ya da bekleyin: Elon Musk hayal etmekle kalmıyor, nasıl gerçeğe dönüştürebileceğini bildiğine de inanıyor. Geçen yıl Uluslararası Uzay Kongresi’nde çok amaçlı Big Falcon Rocket (BFR) uzay aracını ve BFR’ın Ay veya Mars yolculuklarında nasıl kullanılacağını anlatan SpaceX CEO’su roketin eve biraz daha yakın seyahat biçimlerindeki çığır açma potansiyelini göstererek sunumunu tamamladı.

 

 

Anlaşılan o ki BFR, kullanımdaki tüm roketlerden daha düşük fırlatma maliyetiyle yolcuları dünya yüzündeki herhangi bir yere bir saatten az sürede götürebilecek. Hatta yolculukların çoğu yarım saat sürecek. BFR fırlatıldıktan sonra 27 bin km/s maksimum hıza erişerek Dünya atmosferinden çıkıyor. Atmosferin ötesinde türbülansa yol açacak hava şartları ya da sürtünme yok, dolayısıyla son derece sarsıntısız bir uçuş. Araç geri döndüğünde iki deniz seviyesi motoru sayesinde iniş yerine zarafetle alçalabilir.

Peki ama süre ne kadar kısalacak? Los Angeles’tan New York’a yolculuk yaklaşık beş buçuk saat sürüyor; ancak BFR ile 25 dakikada tamamlanması mümkün. Normalde uçakla yaklaşık 12 saat süren Londra – Hong Kong arası ise 34 dakika sürecek.

SpaceX, BFR’ı gelecekteki tüm görevlerine göre uyarlıyor; o yüzden belli bir ölçekte inşa edilmeleri Dünya-Dünya arası seyahatlerini makul bir fiyata çekmelerini sağlayacak kadar düşürebilir. Öte yandan SpaceX, BFR’yi 2022’de Mars’a göndermeyi hedeflese de henüz küresel roket uçuşları için belirlenmiş bir takvim yok. Dolayısıyla şimdilik bu konsept bir düş olarak kalmaya yazgılı. spacex.com