Ege & Akdeniz tatları: Patio

Bebek’teki Cevdetpaşa Caddesi üzerinde açılan Patio, şef Muhittin Kabasakal ve ekibinin başında olduğu mutfağıyla sizi paylaşımlıklarla başlayan, salatalar, pizette, makarnalar ve ana yemeklerle devam eden bir yolculuğa çıkarıyor. Büyük final ise elbette tatlılarla yapılıyor. Tasarımında bakır öğeler kullanılan, eskitme taş dokularla zenginleşen dekoru ve konforlu sedir oturma alanlarıyla gerçek bir avlu izlenimi yaratan Patio (0212 257 5770), sıcak yaz günlerinde ferah bir öğleden sonra geçirmek için ideal. Bahçesindeki kokulu limon ağaçları ise neredeyse hiç yeşil alan kalmayan İstanbul için fazlasıyla iddialı ve ilgi çekici bir detay olmuş.

Patio’nun menüsüne ilk baktığınızda, paylaşımlıklardan ana yemeklere kadar her köşenin Ege ve Akdeniz yemekleriyle donatılmış olduğunu görüyorsunuz. Ağır yemekler sunmak yerine brasserie anlayışını benimseyen mekânın ızgara kuşkonmazı, Asya soslu Vegan Bowl’u, Avokadolu Patio Salatası sağlıklı beslenmek isteyenlere göz kırpıyor. Ördek ve mantar pizzette, kokoreç pizzette, kuzu şaşlık, Patio usulü bonfile de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Mekânın tatlılarının hepsi ev yapımı. Şekersiz incirli hurma tatlısı, Hindistan cevizi sütü ve vanilyalı dondurmadan yapılıyor. Yedi katlı çikolatalı tatlı Setteveli ise bir kere yiyenin bir daha aklından çıkmıyor.