Dünyanın En Ünlü Yatlarıyla Neler Yapmak İsterdiniz?

Dünyanın en ünlü yatlarından bazıları bu aralar el değiştirmek için sıra bekliyor. Zor duruma düşen varlıklı sahiplerine harika zamanlar yaşatan bu görsel ve teknik mucizelerin yeni hükümdarları olmaya hazır mısınız? 

Arada sırada bir anda gündemi değiştiren, performansın sınırlarını zorlayan ya da tasarım kodlarını yeniden tanımlayan bir yat çıkar. Tahmin edileceği gibi bu yatlar ya sahipleri, ya çizdikleri rotalar ya da başlarına gelenler yüzünden sık sık adlarından söz ettirir. Bu kategoride yer alan aşağıdaki üçlü satışa çıkmış durumda ve yepyeni sahipleriyle manşetleri süslemeye hazır.

2003’te teslim edilen 126 metrelik Octopus, Microsoft’un kurucularından ve dünyanın önde gelen hayırsever iş insanlarından merhum Paul Allen için Lürssen tarafından inşa edildi. Ve Octopus kısa sürede ezberleri bozdu. Temelde bir keşif gemisi olan tekne, Allen’ın dört tutkusunu ileri teknolojiyle buluşturuyordu: Müzik yapacağı bir kayıt stüdyosu, film seyredeceği sinema salonu, basketbol sahası (Allen basketbol takımı Portland Trail Blazers’ın sahibiydi) ve okyanusları koruma faaliyetleri için gerekli ekipman.

Keşif projeleri ve bilimsel araştırma girişimlerinde kullanılan 10 bin tonluk deplasman gövdeli yatta, basınç odasıyla donatılmış bir dalış merkezi var. Ayrıca yatın en önemli tender’ını taşıyan büyük bir havuz güvertesi, Pagoo adlı sarı bir denizaltı ve yüzeyden yüzlerce metre derine dalabilen uzaktan kumandalı bir araç da öne çıkan özelliklerinden. İkonik keşif yatı şu anda 329 milyon Dolar’lık fiyat etiketiyle Burgess and Fraser’ın satış listesinde.

Kötü şöhret de dikkat çekme yöntemlerinden biri. 2014 World Yacht Trophies’de 82 metre üzeri kategoride Yılın Yatı seçilerek ilk kez şöhretle tanışan Oceanco yapımı Equanimity’nin başı, bir süre sonra kanunlarla derde girdi. 2018’de Malezya hükümeti ülkenin eski başbakanının da dâhil olduğu 1MDB skandalı yüzünden yürüttüğü küresel soruşturma çerçevesinde firari girişimci Jho Low’un mallarına el koyduğunda aralarında bu yat da vardı. Genting Group, Tranquility adını verdiği yatı 126 milyon Dolar’a satın aldı ve Camper & Nicholsons’ın listesinde açıklanmayan bir fiyat karşılığında yeniden satışa çıkardı.

Elbette ilgi odağı olma mahareti sadece büyük yatlara özgü değil. Roket misali trimaran Adastra’nın sahibi çok yönlülük ve 10 bin deniz mili menzil uğruna büyüklük hevesinden vazgeçti. Hızlı, hafif, yakıt tasarruflu, 120 santimin altındaki su kesimiyle sığ sularda seyredebilen 42 metrelik Adastra’yı sahibi “denizlerin tazısı” diye nitelendiriyor. 2012’de inşa edilen yat Atlas Okyanusu’nu defalarca rahatça aştı. Adastra, Burgess’in listesinde 12 milyon Dolar’a satışta.