Dünyanın En Ünlü ve Lüks Golf Tesisleri

 

İngiltere’de ‘Cambuca’, Fransa’da ‘Jeu de mail’ ve Hollanda’da ‘Het kolven’ diye adlandırılan golf sporunun günümüzde büyük çoğunluğunu ABD’lilerin oluşturduğu milyonlarca tutkunu var. Golf sahası denince ise gerek konumları gerekse tarihi nitelikleriyle öne çıkan dünyanın birçok köşesinden özel kulübü sizin için derledik.

 

Cape Kidnappers Golf Kulübü, Yeni Zelanda

Cape Kidnappers’ta muhteşem bir doğada golf oynama ayrıcalığı yaşayabilirsiniz.

Hawke Körfezi’nin güney doğu ucunda bir burun olan Cape Kidnappers bölgesi, Pasifik Okyanusu ile olan görkemli uyumunun yanı sıra aynı isimli bir golf tesisiyle de adından söz ettiriyor. Cape Kidnappers Golf Kulübü oldukça geniş bir alan üzerinde hizmet veren büyük bir çiftlik tesisi olarak öne çıkıyor. Tesisin 6510 metrede bulunan sahaları, golf saha tasarımı konusunda ünlü, mimar Tom Dohak tarafından 2004 yılında tamamlanmış. Cape Failler ve Kauri Clifs isimli sahalar, 2008 ve 2009 yıllarında golf dünyasında dört ana turnuva arasında yer alan PGA Championship turnuvasında önemli derecelere ev sahipliği yapmasıyla da adından söz ettirmiş. Golf sporunu seçkin bir yaşam biçimi olarak ele alan bu tesiste; atış eğitimi, çiftlik turu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, atla gezinti ve Sümsük Kuşu ana kolonilerinin izlendiği panoramik seyir turları ekstra deneyim fırsatları sunuyor.

 

Kauai Lagoons Golf Club, Hawai

Yeşil ve mavinin buluştuğu harika bir saha.

Mango ve Guava ağaçlarıyla çevrili bir sahada, üzerinizde t-shirt’le, egzotik havanın tadına vararak golf oynamak ister misiniz? Bu rüya gibi tablo Hawai’de bulunan Kauai Lagoons Golf Club’da gerçek oluyor. ABD’nin 50. eyaleti olan Hawai, yıl boyu 16-28 derece arasında değişen hava sıcaklığı, tropik coğrafyası ve 1 milyonu bulan nüfusuyla golf tutkunlarının gözdesi haline geldi. Kauai Lagünü’ndeki golf kulübü ise okyanus manzarası ve uçsuz bucaksız sahasıyla ilgi topluyor. 1988 yılında açılan tesisin, ünlü golfçü ve mimar Jack Nicklaus tarafından tasarlanan sahaları sonraki yıllarda yapılan yenilemelerle son şeklini almış. Bermuda çimiyle kaplı bu 18 delikli saha, deniz seviyesinden 219 metre yüksekteki konumuyla da dünyada deniz seviyesine en yakın golf sahası olarak biliniyor. Marriott Group tarafından işletilen kulüp, bu sayede her türlü sosyal imkânı da sunuyor.

 

Dubai Golf, BEA

Dubai Creek Golf and Yacht Club’ta bir yaz gecesi rüyası. (Fotoğraf: David Cannon)

Emirates Golf Club (Fotoğraf: David Cannon)

1970’li yıllarda Dubai’de açılan ilk golf sahasının petrol ve kum karışımı bir zemine sahip olduğunu düşünürsek, 1988 yılında açılan ve Ortadoğu’nun ilk çim golf sahası olma özelliğine sahip The Emirates Golf Club’ın değeri daha iyi anlaşılır. 36 delikli sahasıyla dünya standartlarına sahip bu tesis kentte “Dubai Golf” çatısı altında faaliyet gösteren iki kulüpten biri. Avrupa’daki örneklerini aratmayacak niteliklere sahip The Emirates Golf Club, Omega Dubai Desert Classic ve Omega Dubai Ladies Masters gibi önemli golf turnuvalarına da ev sahipliği yapıyor. Kentteki diğer önemli kulüp ise 1993 yılında açılan Dubai Creek Golf & Yatch Club, (dubaigolf.com) büyüleyici Dubai sahilindeki konumu ve marinası ile öne çıkıyor. Tesis, hindistancevizi ağaçları ve etkileyici suyolları arasındaki sahalarıyla açıldığından beri en çok fotoğraflanan yerlerden biri olma özelliğini koruyor.

 

Royal & Ancient Golf Club, İskoçya

Tarihi bir mekanda golf oynama deneyimi yaşamak için doğru adres.

Golf’ün ortaya çıkışı ve tarihiyle ilgili farklı bilgiler olsa da, bu sporun ana vatanının neresi olduğu konusunda golf dünyasında bir fikir birliği olduğu söylenebilir. Bu konudaki ağırlıklı görüş, bu sporun ilk kez 1100’lü yıllarda İskoçlar tarafından oynandığı yönünde. Birçok otorite tarafından golf sporuna dair kabul edilen ilk yazılı belge ise 1457 yılında İskoç Krallığı’nın, koruyucularının okçuluk çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle Kral II. James’in yayınlattığı golf ve futbol sporuna yönelik yasak bildirisidir. Bu nedenle, 15. yüzyıldan beri kullanılan ve en eski golf sahalarından biri olan St. Andrews için golf sporunun ana vatanı demek yanlış olmayacaktır. Golf bu coğrafyaya, 17. yüzyılda, İskoçya’da IV. James’in, İngiltere’de ise I. James’in golf sporuna olan ilgilerinden dolayı yerleşmiş. Bu spora ait ilk yazılı kurallar ise 1754 yılında bugünkü adı Royal & Ancient Golf Club olan St. Andrews Golfers tarafından yayınlanmış.

 

The Fairmont Banff Springs Golf, Alberta, Kanada

Tarih ve doğanın buluştuğu bir başka golf kulübü.

Pırıl pırıl bir hava, ancak her zaman böyle olmayabilir. Golf oynamak için hava durumunun uygunluğu da önemli.

Kanada’yı karlı dağları ve kayak turizmi ile hatırlıyorsanız çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Panoramik güzelliği ile ünlü The Fairmont Banff Springs Golf, Kanada’da Rocky Dağları’nın kalbinde büyüleyici ve zorlu bir deneyim sunuyor. 1928 yılında Stanley Thompson tarafından tasarlanan 18 delikli ana golf sahası, dağların karlı tepeleri arasında ve Bow Nehri boyunca uzanan bir vadide yer alan konumuyla dünyadaki en ilginç golf sahaları arasında gösterilmeyi hak ediyor. Tesis, 1989 yılında Cornish and Robinson tasarımıyla eklenen 9 delikli ek saha sonrasında toplam 27 delikli sahasıyla Alberta Golf Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış. Bu eşsiz doğa içerisinde golf oynamak isterseniz The Fairmont Banff Springs Golf’ün Ekim ayı ortasından Mayıs ayına kadar hizmet verdiğini unutmayın. Elbette hava şartlarının belirleyici olacağını da söyleyelim.

 

Pinehurst Resort & Golf, ABD

Gün batarken saha bir başka güzel görünüyor.

Kulüp binasının modernizasyonunu ünlü mimarlar Jack Nicklaus ve Arnold Palmer yapmış.

ABD’de golf merkezi olarak anılan Carolina’da 1895 yılından beri hizmet veren Pinehurst Golf & Resort, ünlü mimarlar Jack Nicklaus ve Arnold Palmer tarafından modernize edilmiş. Kuruluş yıllarından sonra eklenen ve yenilenen sahalarıyla birlikte tesisin günümüzde toplam dokuz ayrı sahası bulunuyor. Her biri bölgenin yapısına uygun olarak farklı özellikler taşıyan sahalar golf tutkunlarına heyecan verici deneyimler sunuyor. Pinehurst Golf Academy ile de öne çıkan tesis, her yıl onlarca kişiye golf eğitimi veriyor ve kendi tarzlarını yaratma konusunda destekliyor.