Dünyanın En Pahalı 15 Evi

Bel Air’den Barbados’a, Hong Kong’dan Hamptons’a, işte gezegendeki en pahalı evler.

Hayır, mega fiyatlı bir mega malikane almak için harika bir zamanlama değil. Gerileyen küresel ekonomi, borsadaki dalgalanmalara ilişkin endişeler, fiyatlandırma konusunda aşırı iddialı beklentiler. Bunların hepsi küresel bir yavaşlayamaya yol açıyor ama imkânları olanlar için, şaşırtıcı bir şekilde olağanüstü mülk seçenekleri bulabilmek mümkün. Üstelik şu an çoğu, indirimli fiyatlara satılıyor.

15. Pumpkin Key, Key Largo, Florida- $95 Milyon

Florida Keys‘de bir ada sahibi olmanın nesi sevilmez? Tüm gün balık tutmak, gece hamakta sallanmak, kasetçalarda Jimmy Buffet çalarken tekilalı margarita yudumlamak… Mükemmel. 95 milyon Dolar’a, Card Sound Bay’ın camgöbeği mavisi sularında yer alan 26 dönümlük özel ada Pumpkin Key‘in anahtarına sahip olabilirsiniz. Adada inzivadayken her şey yolunda ve güzel olsa da bazen yalnızlık sıkıcı olabilir. Pumpkin Key’in çekici tarafı, Key Largo‘nun havalı Ocean Reef Club’a ve tüm olanaklarına sadece üç dakikalık bir tekne yolculuğu uzaklığında olması. Bunlara özel jet pisti, tam teşekküllü bir spa, market, sekiz adet restoran ve sağlık merkezi dâhil. Adaya döndüğünüzdeyse üç yatak odalı bir ev, iki kulübe, bir misafirhane ve bir tenis kortu sizi bekliyor. Süperyat dostu 5,5 metre derinliğindeki sularıyla, 20 teknelik marinadan bahsetmiş miydik? Ayrıca olur da adayı geliştirmek iterseniz, her birinin elektrik ve su tesisatı bulunan yarım dönümlük 12 ev için imar izni de çıkmış durumda.

14. The Pinnacle, Woolworth Tower, New York – $110 Milyon

Manhattan‘daki ikonik Woolworth Binası, kelimenin tam anlamıyla konut dönüşümünün zafer tacı. Neo-Gotik gökdelenin yeşil, sivri, bakır kaplı zirvesi, hareketli Broadway‘e tam 700 metre tepeden bakıyor. 900 metrekarelik bu çatı katı dairesi, kentin sembolü olan binanın ilk beş katını ve 360 ​​derecelik şehir manzarasına sahip açık hava gözlem evini kapsıyor. Sizi beş kat arasında ya da Woolworth’ün bodrum katındaki yüzme havuzuna ya da binanın 29. katındaki Gilbert Lounge eğlence süitine, şarap mahzenine ve tadım odasına kolayca götürecek özel bir asansörü var. The Pinnacle’ın 2017 sonunda satışa çıkmasının ardından, Alchemy Properties Woolworth’ün son 33 katını rezidansa dönüştürme kararı aldı.

13. Owlwood Malikânesi, Holmby Hills, Kaliforniya – $115 Milyon

Burası “Bazıları Sıcak Sever” filminin yıldızı Tony Curtis ve müzik ikilisi Sonny ve Cher‘in bir zamanlar evim dediği yer. Onlardan önce, 20th Century Fox film stüdyosu başkanı Joe Schenck buranın sahibiydi. Gösterişli Holmby Hills muhitinde, South Carolwood Drive‘daki bu geniş, 10 dönümlük eski Hollywood ihtişamını yansıtan malikâne, şu an 115 milyon Dolar’a satışta. 1936 yılında inşa edilmiş, İtalyan Rönesans tarzı ahşap panelli yaklaşık 1.200 metrekareye yayılmış konakta dokuz yatak odası ve 10 banyo bulunmakta. Mahremiyet sunan geniş arazide, bir tenis kortu, geniş bir havuz evinin de bulunduğu Olimpik bir havuz ve dört garaj var. Birbirine bağlı üç alandan oluşan arazide, dilediğiniz eklemeleri yapabilecek kadar yer de mevcut.

12. Palazzate, St. Peter, Barbados – $125 Milyon

Bu muhteşem 20 yatak odalı, beş havuzlu ve altı katlı 7.000 metrekarelik kumsal malikânesini bir Karayip sarayı gibi tek bir aile evi olarak kullanabilirsiniz ya da her katta beş yatak odası, altı banyosu olan 1.200 metrekarelik dört ayrı küçük malikâneye bölebilirsiniz. Her iki durumda da, satış fiyatı 125 milyon Dolar. Palazzate, Barbados’daki St. Peter Bay Resort’u ve Port Ferdinand Marina’yı yaratan Bjorn Bjerhamn tarafından geliştirildi. Malikânenin yaratılması dört yıldan fazla sürdü. Malikâne 2015 yılında tamamlandığında sadece Barbados‘un değil, aynı zamanda tüm Karayipler‘in en pahalı mülkü oldu. İki dönümlük bir arazi üzerinde olan konak, Barbados Rivierası‘ndaki St Peter‘ın beyaz kumlu plajında yer alıyor. Temel özellikleri arasında: 250 metrekarelik bir spor salonu, buhar odası, 30.000 galonluk bir akvaryum, 18 araçlık kapalı otopark var. Yakındaki Port Ferdinand Marina’yı da tekneleriniz için kullanabiliyorsunuz.

11. Villa l’Echauguette, Monako – $125 Milyon

Bu evin çatı katındaki terasından, Monako’nun ünlü Port Hercule limanında demirli süperyatları ya da mayıs ayında düzenlenen prestijli Monaco Grand Prix‘sinde yarışan Formula 1 araçlarını izleyebilirsiniz. 1860’lı yıllarda inşa edilen Villa L’Echauguette, bir zamanlar durgun Monte Carlo‘yu bugün zengin ve ünlülerin oyun alanına dönüştüren kumarhane geliştiricisi Francois Blanc‘a ev sahipliği yapıyordu. Limana bakan bir falezin üzerinde yer alan bu pembe Belle Epoque villası, 750 metrekarelik alanda altı kata yayılmış. Neyse ki iki tane asansörü var. İçeride altı yatak odası, özel bir terasa açılan geniş bir oturma odası, bir şarap mahzeni, ince 72 metrelik bir havuzu, sauna, misafirhane ve iki araçlık garaj bulunmakta.

10. Gemini, Manalapan, Florida – $137.5 Milyon

2016 yılında, “Gemini” olarak bilinen 15 dönümlük bu müthiş, bir yanı okyanusa bir yanı göle bakan mülke 195 milyon Dolar değer biçilmişti. Bugün, halen göz yaşartan bir fiyatla, 137.5 milyon dolarla piayasaya geri dönüyor ama Palm Beach‘in hemen güneyindeki Manalapan adasında yer alan bu deniz kenarı malikanesiyle ilgili her şey göz yaşartıcı. 5.800 metrekarelik ana evde 12 yatak odası bulunuyor. Ayrıca Mango Evi adlı yedi yatak odalı bir konuk evi, iki adet dört yatak odalı sahil evi ve yedi stüdyoya sahip bir konuk evi daha var. Mülk, babaları medya patronu William Ziff olan Robert ve Dirk Ziff kardeşlere ait. Şaşırtıcı şekilde, Ziff ailesi, mülkü 1985 yılında sadece 5 milyon Dolar’a satın almıştı.

9. 90 Jule Pond Drive, Southampton, New York – $145 Milyon

Hank The Deuce olarak da bilinen Henry Ford II, Jule Pond Drive‘daki bu 42 dönümlük okyanus kenarı yerleşkesini 1960 yılında satın aldı. Muhteşem çeyrek millik sahiline ek olarak -hâlâ Hamptons‘daki en büyük okyanus cephesine sahip- mülk aynı zamanda batıdaki Channel Pond ve doğudaki Mecox Körfezi ile güvenlik ve mahremiyete sahip. Ana rezidans 1.900 metrekarelik bir ev. 2008 yılında yenilenmiş, 48 metrelik bir oturma odasına ve ikisi ana süit olan 12 yatak odasına sahip. Geniş arazide bir tenis kortu, havuz ve havuz evi, iki golf sahası var. Şu anki sahibi olan, hissedar Zweig-Dimenna‘nın eski ortağı olan portföy yöneticisi Brenda Earl, mülkü 2002 yılında satın almış.

8. Billionaire, Bel Air, Kaliforniya – $150 Milyon

Ağızları açık bırakan bu 3.500 metrekarelik, dört katlı Bel Air evinin “Milyarder” olarak bilinmesinin bir nedeni var. 150 milyon Dolar’lık teklif fiyatı ile satın alabilmek için büyük olasılıkla bir milyarder olmak gerekiyor. Bu ultra modern saray, 2017’de piyasaya 250 milyon Dolar’lık acımasız bir etiketle girdi. Şu an fiyatı 100 milyon Dolar daha az. Evin sahibi QVC çanta kralı Bruce Makowsky, yeni fiyatın piyasaya daha uygun olduğunu düşünüyor. Peki, Milyarder Malikânesi ne sunabilir?

İki ana süit, 10 VIP konuk süiti, 21 banyo, üç gurme mutfak, dört şeritli bir bowling salonu ve 40 kişilik 4K Dolby Atmos sinema salonuna ne dersiniz? Dışarıda ise 1.600 metrekarelik bir eğlence alanı, 85 metrelik cam sonsuzluk havuzu ve 30 milyon dolarlık egzotik otomobillerle dolu bir garaj var.

7. Villa Firenze, Beverly Park, Kaliforniya – $165 Milyon

Piyasada geçen iki yılın ardından, Melekler Şehri’nin en pahalı üçüncü mülkü Villa Firenze için eline kaldıran biri hâlâ bulunmuyor. Beverly Park’ın yedi dönümlük tepesinde tünemiş olan bu geniş yerleşke, uçak kiralama devi Air Lease Corporation‘ın CEO‘su ABD’li milyarder Steven Udvar-Hazy‘ye ev sahipliği yapıyor. Bir İtalyan palazzosu gibi tasarlanan 1.900 metrekarelik ana ev, 500 metrekarelik bir konuk evi, bir havuzlu ev ve diğer iki konuk evi ile tamamlandı ve toplam yaşam alanını yaklaşık 2.600 metrekareye çıkardı. Diğer özellikler arasında, gelişim için hazır bir dönümlük bitişik arazi, büyük bir yüzme havuzu, tenis kortu ve 30 araçlık bir motorcourt yer alıyor.

6. Chartwell Malikânesi, Bel Air, Kaliforniya – $195 Milyon

2017’de, havalı Bel Air‘in kalbinde yer alan bu 10 dönümlük tarihi yerleşkeyi elde etmek 350 milyon Dolar’a mal olacaktı ama artık değil. Bugün talep fiyatı 195 milyon Dolar’dan 155 milyon Dolar’a düştü. Bu efsanevi mülk, İspanyol televizyon şirketi Univision‘ın patronu Jerry Perrenchio‘ya ev sahipliği yapıyordu. 1930’larda inşa edilmiş, 2.500 metrekarelik zarif, 18. yüzyıl Fransız neo-klasik şatosu, yıldız mimar Sumner Spaulding tarafından tasarlanmış. 40 araçlık galeri, beş yatak odalı misafirhane, 12.000 şişelik şarap mahzeni ve büyük bir yüzme havuzu gibi birçok özelliğe sahip. Belki de henüz satılmamış olmasının sebeplerinden biri, 60’ların başarısız komedi dizisi Beverly Hillbillies‘de Clampett ailesinin konağı olarak kullanılmış olmasıdır. Kim bilir…

5. Mesa Vista Çiftliği, Pampa, Texas – $250 Milyon

Petrol kralı T. Boone Pickens, çok sevdiği Texas Panhandle‘daki 6.000 dönümlük Mesa Vista Çiftliği’ni bir araya getirmek için 50 yıl kadar harcadı. Bugün, 91 yaşında olan Pickens başka bir mülk için çok sevdiği malikânesinden vazgeçmeye istekli. Fiyat 250 milyon Dolar. 3.100 metrekarelik ana kır evi; 560 metrekarelik bir pist ve terminal binası bulunan özel bir havaalanı, 30 kişilik ev sineması, golf sahası, tenis kortu ve iki katlı taş bir kulübenin bulunduğu dört ev içeriyor.

4. Gateways Canyons, Gateway, Colorado – $279 Milyon

The Gateways Canyons Ranches & Resort, Discovery Channel kurucusu John Hendricks‘in ufacık Gateway kasabasında büyük bir yerleşke inşa etme hayaliydi. Milyarder ilk parselini 1990’larda satın aldı ve bugünün 800 dönüme ulaşana kadar da satın almaya devam etti. Büyük mülk artık West Creek Ranch Residence diye adlandırdığı 2.000 metrekarelik bir ana evi de içermekte. Ayrıca 72 odalı, Gateway Canyons Resort & Spa ve hatta Hendricks’in koleksiyonundan yaklaşık 55 klasik otomobil barındıran Gateway Colorado Otomobil Müzesi bile var. Bütün bunlara bir uçak hangarı ve iki helikopter pisti ekleyin. Hendricks ve eşi Maureen çiftlikte artık daha az zaman geçiriyorlar ve çiftliği satmanın zamanının geldiğini söylüyor.

3. Villa Les Cèdres, Saint-Jean-Cap-Ferrat, Fransa – $413 Milyon

Fransa‘nın Nice ve Monako arasındaki Cap-Ferrat yarımadasında, 187 yaşındaki muhteşem Villa Les Cèdres için hâlâ bir alıcı yok. Bir zamanlar Belçika Kralı Leopold II‘ye ait olan mülk, dünyadaki en değerli dönümlerin 35’incisi. 1.700 metrekarelik görkemli ana ev 14 yatak odası, çarpıcı bir balo salonu ve ışıldayan Akdeniz’e bakan çok sayıda terasa sahip. Arazi ayrıca, 15.000 kadar nadir tropikal türün bulunduğu Avrupa’nın en güzel bahçelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kendi şapeli, kayalar içine kazınmış 150 metrelik bir yüzme havuzu ve 30 atlık ahıra da sahip. Gayrimenkul, 2016 yılında İtalyan Campari şirketi tarafından satın alınmıştır. Marnier-Lapostolle ailesi, 1924’ten beri mülkün sahibiydi.

2. 24 Middle Gap Road, Hong Kong – $447 Milyon

Gayrimenkul işinde dedikleri gibi; konum, konum, konum. Hong Kong adasında Victoria tepesinden daha prestijli bir yer yok. 1991 yılında inşa edilmiş 600 metrekarelik, dört yatak odalı, kolonyal mimariye sahip bu ev dünyadaki diğer lüks evlere kıyasla, oldukça mütevazı. Victoria tepesine tünemiş olmasaydı muhtemelen ikinci kez bakılmayacaktı bile. Deep Water Körfezi manzarasına sahip ve Hong Kong’un Merkezi İş Bölgesi’ne arabayla sadece 10 dakika uzaklıktaki mülk 447 milyon Dolar değerinde. Evin potansiyel alıcısı muhtemelen evi yıkıp, ormanlık arazisinin üzerine yeni bir mega malikane inşa edecek.

1.The One, Bel Air, Kaliforniya – $500 Milyon

Doğru okudunuz. Tam yarım milyar. Dünyanın ilk giga konağı bu yaz tamamlandığında, bu inanılmaz meblağın size alacağı şey, dört dönümde 360 derecelik manzaraya sahip, Bel Air‘in üzerine tünemiş yaklaşık 10.000 metrekarelik, 20 yatak odalı bir yerleşke. Bu ışıldayan malikâneyi inşa etmek, emlak geliştiricisi Nile Niami ve mimar Paul McClein’in altı yılını almış. 510 metrekarelik ana süit, 30 banyo, 30 araçlık oto galeri, beş yüzme havuzu, 36 kişilik sinema salonu, altı şeritli bowling salonu ve bir gece kulübü. Beklediğiniz gibi, piyasaya çıktığında ABD’nin -belki de dünyanın- satın alabileceğiniz en büyük ve en pahalı özel konutu olacak.