Dünyanın En İyi Cruise Firmalarının En Özel Menüleri

Cruise gezisine çıkıyorsunuz diye gastronomi sevdanızı geride bırakmanız gerektiğini de kim söyledi? Dünyanın en iyi cruise firmalarının gösterişli gemileri, dünyaca ünlü şefler, en iyi yemek şovları ve akla hayale gelmeyecek menülerle donatılıyor.

Damak tadına önem verenler, yemeği bir gereklilikten çok daha fazlası olarak görüyor. Lezzetli bir yemek, sadece üst düzey restoranlara yapılan bir ziyafet değil, tüm detayların bir araya geldiği özel bir deneyim. Ortam, servis ve yemeğe eşlik edenler güzel bir yemeği unutulmaz kılıyor. İşte bu yüzden lüks cruise gezileri, yemek yemeyi bir tutkuya dönüştürenler için kendilerini şımartmanın mükemmel bir yolu.

Cruise yemekleri denilince akla genellikle açık büfeler ve çikolata şelalesiyle süslü tatlı stantları geliyor. Fakat gurme lezzetlerin peşinden koşmayı sevenler için hazırlanan bazı turlar; özel olarak tasarlananmış restoranları, yıldız şefleri ile etkileşimli yemek pişirme deneyimleri ve konusunda uzman kişilerle yapılan gezileriyle uluslararası mutfağı en iyi şekilde keşfetme şansı yaratıyor.

Holland America Line

Food & Beverage Aficionado Cruise

Yiyecek ve şarap endüstrisindeki en büyük isimlerle baş başa seyahat etmek, bu özel Holland America Line yolculuğunun odak noktasını oluşturuyor. Ünlü şefler ve yiyecek-içecek direktörleri, yolculuk boyunca konuklara yemek ve kokteyller konusunda rehberlik ediyor. Katılımcılar, geminin efsanevi restoranı Pinnacle Grill‘de unutulmaz yemekler yerken miksoloji uzmanı Dale DeGroff, restoran ve yemek kitabı yazarı David Burke ve yıldız şef ve çikolata ustası Jacques Torres gibi mesleğinin zirvesindeki isimlerden yemek yapmanın inceliklerini öğreniyor. 7 Eylül’de başlayan yedi günlük Kanada & New England, 13 Eylül’de başlayan 11 günlük Ancient Empires ve 19 Ekim’de başlayan yedi günlük Mexican Riviera cruise’larını kaçırmayın.

Royal Caribbean

Jamie’s Italian ve Wonderland

Bir gemi, kıyıdan yüzlerce mil uzaktaysa mükemmel bir yemek deneyimi zorlu bir mücadeleye dönüşür. Royal Caribbean, İngiliz şef Jamie Oliver’ın ünlü Jamie’s Italian’ı ve Miami‘nin yıldız şefi Michael Schwartz‘ın idaresindeki özel restoranlarıyla yemek deneyimini zirveye taşımayı başarıyor. Modern tekniklerle hazırlanan yemeklere ilgi duyanlar için deneysel restoran Wonderland bambaşka bir gastronomi yolculuğu sunuyor. Örneğin; yarı sıcak-yarı soğuk servis edilen mısır çorbası gibi çılgın lezzetler, geleneksel yemek anlayışının sınırlarını zorluyor. Bünyesinde hem Jamie’s Italian hem de Wonderland bulunan; Harmony of the Seas, Anthem of the Seas, Ovation of the Seas, Quantum of the Seas ve Symphony of the Seas.

Seabourn Cruise Line

Thomas Keller

Dünyanın en iyi şefleri arasında gösterilen Thomas Keller, Fransız mutfağına iz bırakan teknikleriyle gastronominin dev isimleri arasında yer alıyor. Keller‘ın Michelin yıldızlı Per Se, The French Laundry ve Bouchon adında üç ayrı restoranı bulunuyor. Seabourn’da bulunan farklı restoranların Fransız-Amerikan tarzı menüleri, onun hünerli ellerinden çıkıyor. Şef, ünlü iç mimar Adam D. Tihany tarafından tasarlanan The Grill by Thomas Keller‘ın da işletmeciliğini de yapıyor. Seabourn’un tüm gemilerinde sunulan yemekler, Thomas Keller’ın danışmanlığında uzman şefler tarafından hazırlanıyor.

Celebrity Cruises

Şeflerle mutfak alışverişi

Daha samimi bir mutfak deneyimi yaşamak isteyen gezginler için Celebrity Cruises benzersiz bir yemek festivali atmosferi yaratıyor. Cruise yolcuları, Top Chef yarışmasındaki başarılarıyla bilinen şef Richard Blais ve Bryan Voltaggio ile tanışma fırsatı yakalıyor. Yolcular özel yemek derslerinin ardından hazırladıkları etkileyici yemekleri tadıyor ve şeflerle birlikte geminin yanaştığı limanlarda gurme pazarlara keşif gezisi yapıyor. Sonra da aldıkları malzemeleri kullanarak gemide özel bir akşam yemeği hazırlama şansını yakalıyor. Celebrity’nin Top Chef at Sea programı farklı aralıklarla düzenleniyor. Program çerçevesinde düzenlenen cruise’ları öğrenmek için takipte kalmakta yarar var.

Celebrity Cruises

Teknolojik restoran

Geleceğin cruise gemisi olarak adlandırılan Celebrity Edge, 29 farklı yemek ve içecek salonuyla her türlü yemek zevkine uygun seçenekler sunuyor. Görselliğin önde olduğu restoranlarda her öğün yeni tatlar denemek mümkün. Celebrity Edge’in en dikkat çeken restoranlarından birisi ise tamamen sıra dışı bir yemek deneyimi sunan Le Petit Chef. Yemek boyunca her tabağın servisinden önce dört farklı animasyon şef, eğlenceli sunumlar eşliğinde yemekleri tanıtıyor. Restoranın özel olarak hazırladığı üçboyutlu yemek servisi şimdiye kadar görülmüş tüm sunumların dışına çıkmayı başarıyor. Dünyanın en iyi cruise gemilerinden biri olan Celebrity Edge, Karayipler ve Avrupa gezileriyle tanınıyor.

MSC Cruises

Roy Yamaguchi

Ünlü Japon şef Roy Yamaguchi, uluslararası bir mutfak dehası ve Hawaii füzyon mutfağının yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Pan Asian Market Kitchen ise Yamaguchi‘nin tam iki buçuk yıl boyunca geliştirdiği ve iç mimarisine kadar her detayını kendisinin tasarladığı üçlü restoran konsepti. Bu üçlü; teppanyaki, sushi ve deniz mahsulleri bölümü ile özel bir Asya füzyon restoranından oluşuyor. MSC Cruises yolcuları eşsiz seyahatlerini bu sıra dışı lezzet deneyimiyle unutulmaz kılıyor. Roy Yamaguchi mekânlarının bulunduğu MSC Seaside gemisi, Karayipler & Antiller gezisi ile ünlü. Sekiz gün yedi gece veya 15 gün 14 gece süren bu turlarda irili ufaklı pek çok Karayip adasını ziyaret edebiliyorsunuz.