Dünya’nın En Değerli Bentley Otomobilleri

Bentley’nin geçen yıl duyurduğu ve 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirmeyi planladığı Blower Devam Serisi projesinde önemli bir adım atıldı. Yeni otomobiller için ana tasarım ve mühendislik referansını oluşturacak olan dijital CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) modeli tamamlandı.

12 yeni Bentley Blower’ın yer alacağı serideki otomobillerin her biri, Sir Tim Birkin’in tasarladığı ve yarışlarda kullandığı 1929 Team Blower’ın eksiksiz bir mekanik kopyası olmanın yanı sıra muhtemelen günümüzde Dünya’nın en değerli Bentley otomobilleri olacak.


Bentley Mulliner’in Klasik Otomobiller bölümünün çalışmalarıyla oluşturulacak serideki otomobiller, dünyanın savaş öncesi ilk yarış otomobili devam serisi olma özelliğini taşıyor.

Pandemi döneminde evden çalışan Bentley ekibi, lazer tarama ve hassas ölçüm yöntemlerini kullanarak, seride yer alacak otomobillerin yeni parçalarının üretimi için dijital bir model oluşturdular. Bentley Mulliner’in Klasik Otomobiller bölümünün çalışmalarıyla oluşturulacak serideki otomobiller, dünyanın savaş öncesi ilk yarış otomobili devam serisini oluşturacak.

Devam Serisindeki otomobiller mekanik açıdan Team Blower ile bire bir aynı olacak bu 12 yeni otomobilin her biri, şimdiden dünyanın dört bir yanındaki klasik otomobil koleksiyoncularına satılmış durumda. Yeni modellerin sahipleri şu anda kendi dış ve iç renk paletlerini ve malzemelerini seçme sürecindeler. Böylece yeni serideki otomobiller, görsel açıdan seleflerinden ayrılacak.


Şimdiden satışı yapılmış olan bu 12 modelin yeni sahipleri, halen araçlarının renk ve tasarım opsiyonlarını belirleme aşamasındalar.

Yarışlara katılmak üzere Birkin tarafından 1920’lerin sonunda sadece dört orijinal ‘Team Blower’ otomobil üretildi. Bu otomobillerin her biri, Avrupa’daki pistlerde boy gösterdi. Serinin en ünlü otomobili olan, bizzat Birkin’in kullandığı, UU 5872 plakalı, 2 Numaralı Takım Otomobili, Le Mans’da yarıştı ve 1930’da Bentley Speed Six’in elde ettiği zaferde önemli bir rol oynadı. Bugün Devam Serisine temel teşkil eden ve bizzat Bentley’e ait olan HB 3404 şasi numaralı Team Blower otomobil, işte o otomobil.

Bentley’nin orijinal Team Blower Otomobili daha sonra yeniden monte edilecek. Bu aşamada klasik otomobil ekibi, gerekmesi halinde sağduyulu ve koruma amaçlı mekanik bir restorasyon da yapmak kaydıyla ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirecek ve otomobili 1929’daki orijinal haline getirecek.

Bugün hala düzenli olarak yolları arşınlayan 90 yaşındaki otomobil, 2019 Mille Miglia yarışını, Goodwood Hız Festivali kapsamındaki tırmanma etaplarını ve Laguna Seca’da bir geçit töreni de dahil olmak üzere Kaliforniya sahillerinde kısa bir turu tamamladı. Ayrıca 2019 Pebble Beach Concours d’Elegance’da diğer üç Team Blower otomobilinden ikisiyle birlikte boy gösterdi.