Dubai’nin En İyi Restoranları

 

Eklektik, lezzetli ve hayat dolu Dubai restoranları arasında bir yolculuğa çıktık.

 

dubai restoranları

 

“Bir kültür mozaiği” dersem abartılı bir benzetme yapmış olduğumu düşünebilirsiniz, ancak Dubai günümüzde bu tanımlamayı en çok hak eden şehirlerin başında geliyor. Evet, geçmişi eski çağlara dayanan ve doğal şekilde yapılaşan bir mozaikten bahsetmek imkânsız, ancak eğlence sektörünün oldukça gelişmiş olmasının yanı sıra iş ve sanat dünyasının buradaki yatırımları dünyanın dört bir yanından insanların Dubai’ye yerleşmesine neden oluyor. Haliyle popülaritesi sadece turistler arasında artmış değil.

Dubai’yi tanımlarken antik elementlerden, Arnavut kaldırımlarından, İskandinav ya da Japon tarzında olduğu gibi emsalsiz bir tasarım anlayışından da söz etmemiz zor olacaktır. Ancak Dubai, doğru yerleri keşfetmeniz durumunda oldukça iştah ve ufuk açıcı bir şehir olabilir.

 

Al Muntaha Restoran

 

İhtişamlı Dubai’nin gastronomi anlayışı ya da ‘mutfağı’ komşu ülkeler başta olmak üzere Türkiye, Japonya, Çin ve hatta İtalya’yla Fransız mutfaklarının bir araya gelmesinden oluşuyor. Seyahat halindeyken, lokal mutfakların ziyaret edilmesi gerektiğini savunsam da konu Dubai olunca bu kuralların biraz değiştirebileceğini düşünüyorum.

 

Palm Jumeirah

 

Bunun başlıca sebeplerinden biri Anadolu mutfağının servis edildiği bir fine dining restoranının geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü farklı yerel yayınlar tarafından Körfez Bölgesi’nin en iyisi olarak seçilmesi. Şu anda bir gizem yaratmış olabilirim, bahsettiğim yer; Rüya. Burası, Zorlu’daki Parle, İstinyePark’taki Masa ve Borsa’dan adını bildiğimiz Umut Özkanca’nın Dubai’deki projesi. Mekân tam da ismi gibi bir deneyim vaat ettiğinden dolayı, günün sonunda bu lezzetleri hangi şehirde tatmış olmanızın bir önemi kalmıyor.

 

Rüya

 

“Menüyü hazırlarken babam Rasim Özkanca’nın Türk mutfağı hakkındaki bilgilerine başvurduk. Açılış öncesi restoran şefimiz Colin Clague ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden yemekleri yerinde tatmak adına şehir şehir Türkiye turu yaptık. Ve menümüzü Anadolu mutfağının lezzet ve pişirme tekniklerinin çeşitliliğini ortaya koyacak şekilde hazırladık. Aynı şekilde restoran tasarımının konsepti doğru şekilde yansıtması adına da titizlikle çalıştık. Çağdaş tasarım öğelerini, tarihi ve kültürel detaylarla bir araya getirirken, bir yandan da misafir deneyimini en iyi şekilde yaşatacak şekilde kurguladık” sözleriyle özetliyor Özkanca Rüya’yı.

 

Rüya

 

Rüya’nın mimari tasarımında Batı ve Doğu kültürlerini bir potada buluşturan dokunuşları görmek mümkün. Anadolulu kimliğini ise tasarımda desenlerden renklere, malzemelerden dokuya her ayrıntıda hissedebiliyorsunuz. Mekânın ortasında yer alan taş fırın ve konuklara yemeklerin hazırlanışını izleme imkânı veren açık mutfak da konseptin tamamlayıcı unsurları.

 

Rüya

 

Farklı Deneyimler

Yakında bir şubesini de Londra’da açacak olan Rüya’da muhakkak tadılması gereken lezzetler arasında Cağ kebabı, peynirli pide, lakerda ve keşkek yer alıyor. Ancak elbette şehir farklı tarzlardaki modern mekânlarında çok daha fazlasını sunuyor. İstanbul’dan tanıdık La Petite Maison bunlardan sadece biri, beyaz masa örtülerinin üzerinde bizi karşılayan Akdeniz lezzetleri her zaman için davetkâr.

 

La Petite Maison Dubai

 

Burj Khalifa’da yer alan ve konumlandığı 17. kattan şehrin en iyi manzaralarından birini sunan Tomo ise Dubai’deki en popüler Japon restoranlarından. Japon usulü kızartılmış çıtır tavukları muhakkak denemelisiniz. Yemek yemeyi bir şova dönüştüren Teatro ise oldukça eklektik bir menüye sahip. Milano usulü dana etlerinden suşilere kadar uzanan bir seçki karşılıyor bizi. Üstelik mekânın iç dekorasyonu Avrupa’nın o eski görkemli tiyatrolarından farksız.

 

Nobu

 

Şehrin en romantik restoranı ise Pierchic. Son zamanlarında bir balayı destinasyonuna da dönüşen şehir, gün batımında başkalaşıma maruz kalıyor ve tüm o yapay hali ortadan kayboluyor. Pembemsi gökyüzü turkuaz deniz suyuyla buluşuyor ve Pierchic de bu kesişim noktasında misafirlerini ağırlıyor. İskele üzerindeki restoranın imzası tadım menüleri ve paylaşımlık olarak sipariş verebileceğiniz deniz mahsulleri tabağı.

 

Cavalli Club Dubai

 

Swarovski taşlar ve devasa şamdanlarla süslenen ve mekânın tasarımcıları arasında Roberto Cavalli’nin de olduğu Cavalli Club Dubai, gösteriş ve şaşaadan hoşlananların kaçırmak istemeyeceği bir nokta. Dubai’ye tepeden baktığınızda gözünüze hızlıca çarpacak Burj Al Arab Jumeirah’nın içerisindeki Al Muntaha ise lüksün doruk noktası. Tıpkı, restoranın otelin içinde konumlandığı nokta gibi.

 

Enigma

 

Şehirde dünyanın popüler zincirlerinden Nobu’nun bir şubesi ve avantgard yöntemleri uygulamaktan geri kalmayan, daha önce üç Michelin yıldızlı bir restoranı olan İspanyol şef Quique Dacosta’nın Palazzo Versace Dubai içinde hizmet veren mekânı Enigma da görsellikleriyle olduğu kadar lezzetleriyle de bir ziyafet sunuyor.

Hazırlayan: Aykun Taşdöner