Doğu’nun İncisi Doha

Katar, çağdaş olmanın peşinde koşan bir ülke. Doha’da akşamları Souq Waqif’in kafelerini dolduran arkadaş grupları, gündüzleri şehrin ünlü Flat White’ı gibi üçüncü dalga kahvecilerinde latte’lerini yudumluyor. Ve dünyanın dört bir yanından (Hindistan başta olmak üzere ağırlıklı Asya ülkelerinden) gelen yabancılar, Doha’da iş hayatının her kolunda -kimi zaman Dohalılardan daha fazla sayıda- karşınıza çıkıyor. Kültür, sanat ve turizme verilen tam destek, Doha’yı bir çağdaş mimari ve lüks tatil destinasyonuna dönüştürüyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Doha’da kaldığımız dört gün boyunca, sayamadığımız kadar çok geçtiğimiz Corniche’in kenarlarına denize bakan tribünler yerleştiriliyor. 18 Aralık’ta Katar Ulusal Günü kutlanıyor. Birkaç gün süren kutlamalar süresince tribünlerin karşısındaki Palmiye Adası’nda havai fişek gösterileri oluyor, gökte gösteri uçakları şovlar yapıyor. Bu, Katar’ın şahin yetiştiriciliğinden çağdaş modaya, inci dalgıçlığından FIFA Dünya Kupası ev sahipliğine uzanan kültürel mirasını kutlamak için bulunmaz bir fırsat.

“Benzer toplumlardaki gibi düzenli bir yükselme grafiği olmadan, inci dalgıçlığından petrol zenginliğine sıçradık” diyor moda tasarımcısı Fahad Al Obaidly, bize değişen Katar modasını ve özellikle de Katarlı kadınların iş dünyasındaki varlığını anlatırken. Önümüzdeki yıllarda bir Katar Moda Haftası düzenlenme olasılığı olduğunu düşünmek onu çok heyecanlandırıyor. Ama asıl heyecan verici olan; kısa sürede çok yol kat eden ülkesinin kadınlarının başarılarından gururla bahsetmesi. Tıpkı Fahad gibi, Dohalılar ülkelerinin spor, kültür, sanat ve turizm açısından dünyanın yükselen değerlerinden biri olmasının ne kadar kıymetli bir şey olduğunun farkında. Tüm bu alanlar hükümetten tam destek alıyor ve halk da ilerlemek için dünyaya açılmak gerektiğinin bilincinde.

Fotoğraf: Xavier Allard

2022 sonunda, Katar’da toplam 540 kilometre bisiklet yolu olacak. Metronun bir iki yıla bitmesi bekleniyor. Bir yıl içinde, ülkede en çok tüketilen sebze ve meyvelerin Katar’da yetiştirilmesine olanak sağlayacak seralar tamamlanacak. Dört yıl sonraysa, bütün dünyanın gözü Katar’ın üzerinde olacak. 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülke, şu an harıl harıl dört bir yana sekiz stadyum ve hem ziyaretçiler hem de sporcular için tesisler inşa etmekle meşgul. 1990’larda, Katar’ın kimliğini korumak için başlatılan bir kültürel hareket, ülkenin bu yıllara gelmesine olanak sağladı. Al Thumama stadyumunun Katarlı mimarı Ibrahim M Jaidah, “bu hareketi beynimizi ve ellerimizi zincire vurmak için kullanmadık” diyor. Tersine, bakış açıları, tüm dünyayı içine alacak şekilde genişlemiş.

DOHA’DA YAPILMASI GEREKENLER

Fotoğraf: Xavier Allard

Souq Waqif’te kaybolun: Souq Waqif’in canlı sokaklarında yürürken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Ülkenin geleneklerini tatmak, koklamak ve deneyimlemek için en uygun yer burası. Çarşının etkileyici tarihi mimarisi eşliğinde butik oteller, her bütçeye uygun restoranlar, sanat galerileri ve aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş seçkisi sizleri bekliyor.

Pearl Qatar’a uğrayın: Doha’da lüks denince akla ilk gelen yerlerden Pearl Qatar, üzerinde lüks rezidansların, alışveriş ve yaşam merkezlerinin bulunduğu insan yapımı bir ada. İsmini ise Doha’nın inci dalgıçlığı ile kalkındığı dönemlerden alıyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Çöl safarisi yapın: Eğer bir çölde develere binmek veya özel araçlarla kum tepeleri üzerinde çöl safarisi yapmak gibi hayalleriniz varsa, Katar Çölü buna çok uygun. Çöldeki iç denizin güzelliğinden büyülenmeniz de söz konusu. Deniz kıyısında lüks çadır oteller de bulunuyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Corniche’de keyif yapın: Şehrin atan kalbi Corniche, deniz kıyısında uzun yürüyüşler yapmak, kıyıyı süsleyen lüks oteller, restoranlar ve etkileyici İslam Eserleri Müzesi’ni görmek için birebir. Ayrıca deniz kıyısından kalkan geleneksel dhow tekneleriyle denizde yemekli bir tura çıkmak, Doha’nın sunduğu manzaraları daha da iyi görmenize yardımcı oluyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Müze demişken… İslam Eserleri Müzesi, veya kısa adıyla MIA, Katar’ın en önemli kültür merkezi olarak dikkat çekiyor. 1400 yıllık İslam sanatı tarihini gözler önüne seren müzenin muhteşem mimarisi de büyüleyici fotoğraf kareleri yakalamanıza yardımcı oluyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Katara zamanı: Kültür Vadisi olarak da anılan Katara Kültür Köyü, sanatın neredeyse her dalını kucaklayan bir pota. Farklı kültür ve gelenekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin opera binasını, amfitiyatroyu, Arap romanları kütüphanesini, sanat galerilerini ve lüks dünya mutfağı restoranlarını doldurduğu Katara, mimari tutkunlarının da karnını doyurmayı başarıyor.

Fotoğraf: Xavier Allard

Şahinleri takip edin: Souq Waqif içindeki Şahin Çarşısı’nda, Katar’da statü sembolü olarak kabul edilen şahin yetiştiriciliğinin izlerini sürebilirsiniz. Katarlı erkeklerin ellerinde güzel şahinleriyle serbestçe dolaştığı sokaklarda ilgi çekici manzaralara rastlamak olası. Gitmişken, şahin hastanesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

Alışverişe zaman ayırın: Doha’da pek çok alışveriş merkezi var ama Villaggio, hepsinin arasından sıyrılmayı başarıyor. Görkemli mimarisiyle ilk görüşte sizi çarpan bu AVM, Venedik şehrinin bir replikası adeta. İçerisi o kadar büyük ki, hem bu Doğu’daki Venedik’i doyasıya gezmek hem de tüm lüks markaların butiklerini ziyaret etmek birkaç saatinizi alabiliyor.

Golf oynayın: Doha Education City’nin tam kalbinde yer alan Education City Golf Club, Katar’ın dünya standartlarında, en yeni golf ve eğlence merkezi olmaya hazırlanıyor. Toplamda, 18 delikli bir şampiyonluk golf sahasına sahip tesis, 2019’un ilk çeyreğinde hizmete girecek. Burada golf için delik başına yedi vuruş zemin seçeneği ile ışıklandırmalı altı delikli şampiyonluk sahası; beş savurma stüdyosu ve bir simülatör ile donatılmış bir kulüp binası ile ışıklandırmalı dokuz delikli par-3 sahasına sahip Akademi binası bulunuyor. Kullanımı kolay bir Trackman menziline ek olarak, golfçüye her atışın kapsamlı bir analizini vermek için tüm top uçuşlarını ve kulüp verilerini (yörünge, taşıma, rulo, dağılım ve top hızı gibi) anında gösteren bir alıştırma bölümü de olacak.