Doğadan İlham Alan İnovasyon

Kıvrımlı ve düz hatlar, doğa ve teknoloji, 65 metrelik benzersiz keşif yatı Orca’ya bir tedarik gemisi karakteristiği katıyor.

İnovasyon her zaman doğadan ve doğaya nasıl adapte olduğumuzdan ilham alınarak ortaya çıkmıştır; özellikle de denizlerin zorlu koşulları düşünüldüğünde. Rosetti Superyachts’ın son projesi Orca da işte bu inovasyon ve adaptasyonun sonucunda doğmaya hazırlanıyor.

“Yatın organik tasarım kodları, denizlerin en güçlü hâkimlerinden katil balinaları, yani orca’ları anımsatıyor” diyor Rosetti CEO’su Fulvio Dodich. “Siyah-beyaz renkleriyle ilk görüşte tanınan bu memeliler, dünya denizlerini Kuzey’den Güney Kutbu’na arşınlıyor; tıpkı bizim keşif yatımızın yapacağı gibi.”

Bu tasarım kodlarını yatın güçlü profilinde, cesur süperstrüktüründe ve bir sırt yüzgecini andıran radar direğinde görmek mümkün. Öyle ki, master kabinin duvarında geceleri ışıklandırılan ve orca’ların derilerinin beyaz kısmını anımsatan bir dekor da bulunuyor.

Orca’nın en önemli özelliği, üç farklı yat türünü aynı çatı altında birleştirmesi.

Orca projesi, uzun yıllar su araçları konusunda uzmanlık kazanan iki grup arasındaki işbirliğinden doğdu. Rosetti Superyachts, devasa kara güverteleri ve inşa hangarları tasarlamalarıyla bilinen, yüksek teknoloji araçlar üzerinde uzmanlaşan Rosetti Marino SpA’nın bir parçası. Meccano Engineering ise 20 yılı aşkın süredir gemi inşası, yat ve enerji sektörülerine mühendislik ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Neden seçtik?

Dünya denizlerinin her birini güvenle arşınlamanız için tasarlanan bu keşif yatı, tasarım ilhamını, denizlerin en güçlü memelilerinden orca’lardan alıyor.

Neyi değiştiriyorlar?

Süperyat, keşif yatı, tedarik yatı. Üç farklı aracı tek bir strüktürde buluşturan tasarımıyla yat sektörünün geleceğinde inovasyon ve yaratıcı düşünmenin ne kadar önem taşıyacağının sinyallerini veriyor.