Dijital Para Futbol Sahalarında

Kripto para hızla dijitalleştiğimiz bu çağda belki de en çok kafa karıştıran konulardan. Erken davranıp alan da var, temkinli yaklaşan da. Peki ya futbol dünyası? Kripto para sahaya girdiğinde oyunu nasıl değiştirecek?

Tüm bunları, taraftar tokenleri ile gündeme gelen socios.com ve Chiliz’in CEO ve kurucusu Alexandre Dreyfus’tan sizler için detaylı bir şekilde öğrendik.

Socios platformu ile kulüpleri dijitalleştirmek gibi bir hedefiniz var. Ne olacak kulüpler dijitalleştiğinde? Bu onlara nasıl bir avantaj sağlayacak?

Taraftar tokenleri, oylamalara katılmaya ve ödüller kazanmaya yarayan dijital varlıklar. Bizim hedefimiz ise spor ve eğlence endüstrilerini taraftar tokenlerinin kullanımıyla dijitalleştirmek.

Her sezon, ortaklarımız tarafından Socios’ta belirli sayıda bağlayıcı oylamalar işleniyor. Taraftarlar, tek bir takımın taraftar tokeni ile her oylamaya katılabilirler.

Kısa süre önce, Galatasaray taraftarları $GAL taraftar tokeni ile socios.com’da oy kullanarak takımın Türk Telekom Stadı’nda sahaya çıkış şarkısını seçti. Fakat dijitalleşme süreci yalnızca oylamalarla sınırlı değil.. Taraftarlar mobil uygulamadaki etkileşim oranlarına, yani aktifliklerine göre de ödüller kazanabilecekler. Örneğin, düzenli olarak oylamalara katılan ve mobil uygulamanın diğer özelliklerini de kullanan Galatasaray taraftarları, önemli maçlardan önce, oyuncularla tanışmak gibi özel deneyimlere erişme fırsatı elde edecekler.

Socios web sitesi ve taraftar tokenleri, taraftarlara, sevdikleri kulüplerle bağ kurabilmeleri için yeni ve harika bir yol sunuyor. Kulüplere ise, taraftar kitleleriyle etkileşime geçebilmeleri için yardımcı oluyor.

Taraftarlar tüm bunların neresinde duruyor?

Taraftarlar socios.com’un en değerli parçası. Socios’un varoluş sebebi, taraftarlar ve kulüpleri arasındaki bağı güçlendirmek. Taraftarların %99’u -özellikle de büyük kulüplerin taraftarları- maçlara düzenli olarak gidemiyor veya stattan uzakta bir yerde yaşıyorlar.

Socios, tüm taraftarlara kulübü ilgilendiren belirli kararları etkileyebilme ve kulüplerine kendilerini daha da yakın hissetme şansı veriyor. Yakın zaman içinde, oylama özelliğine ek olarak mobil uygulamamıza yeni özellikler de ekleyeceğiz.

Son olarak Galatasaray’la anlaştınız. Her şey yolunda mı? Galatasaray’ın ve Türk kulüplerin arası nasıl dijital para ile?

Galatasaray, socios.com’un sahip olduğu potansiyeli görüyor. Özellikle de, günümüz dijital çağında dünya çapındaki tutkulu taraftarlarıyla etkileşime geçmek için yeni bir yola ihtiyaç duyduklarının farkındalar. Ayrıca, Türkiye’nin kripto paralara ve blok zincir teknolojisine adaptasyonu Avrupa’daki ülkelere kıyasla oldukça yüksek. Türkiye’nin dijitale yatkınlığı ve futbola olan tutkusu göz önüne alındığında, bizim ürünümüz için kusursuz bir pazar.

Galatasaray ile yaptığımız işbirliği taraftarları çok heyecanlanırdı ve $GAL taraftar token arzı da oldukça iyi gidiyor. Ayrıca, taraftarlar Galatasaray’ın sahaya giriş marşının belirlendiği ilk oylamaya yüksek bir katılım gösterdi. Bu ilk oylamanın sonucunu kısa süre önce açıkladık. Doğal olarak, bazı taraftarlar kazanan seçenekle ilgili diğer oy verenlere göre daha memnundu. Fakat oylamaların doğası gereği ve taraftarların çok sesliliğinden ötürü, bu durum her zaman böyle kalacak. Eğer taraftarların hepsi aynı görüşte olsaydı, oylamalara gerek bile olmazdı!

Türkiye gibi kripto paralara yatkın bir ülkede bile, bu tarz yeni bir platforma alışmak için vakte ve çeşitli düzenlemelere ihtiyaç var. Galatasaray taraftarlarından ve kulüpten aldığımız olumlu tepkiler gelecekteki oylamaları ve diğer olası Türk partnerlerimizi olumlu etkiliyor.

Dünyaya kıyasla Türkiye pazarda nasıl bir durumda?

Yapılan araştırmalara göre, Türk’lerin %20’si bir dönem kripto para satın almış ve / veya şu anda kripto para sahibi. Ayrıca Türkiye, akıllı telefon kullanım oranı yüksek, genç ve futbola karşı tutkulu bir toplum. Bu kriterlerin her biri Türkiye’nin Socios.com için kusursuz bir pazar olduğunu kanıtlıyor. Burada tokenize edilmiş taraftar etkileşimi için muhteşem bir potansiyel var.

Takımının dijital parasını almak isteyen bir taraftara tavsiyeleriniz ne olurdu? Konu hakkında fikir sahibi değillerse ne yapmalılar?

Verebileceğim en iyi tavsiye hemen şimdi gidip taraf tokeni almaları! Taraftar tokenleri, taraftarların oylamalara katılmasını ve bu sayede kulübü ilgilendiren kararlarda direkt olarak söz sahibi olmalarını sağlıyor. Oylamalar blok zincir üzerinde -yani %100 güvenilir ve transparan bir ortamda- gerçekleşiyor.

Ayrıca, taraftar tokeni kullanıcılarına farklı hediyelerimiz olacak. Platforma, taraftarların kulüplerle etkileşimini artırabilmek için yeni özellikler de ekleyeceğiz.

Sanırım taraftar için en büyük motivasyon, sahip oldukları token sayesinde kulüp kararlarında söz hakkı sahibi olabilmek…

Bana kalırsa şu anda taraftarların en önemli motivasyonu oylamalara katılabilmek.

Partner kulüplerimizle gerçekleştirdiğimiz ilk oylamalar harika geçti ve ikinci ve üçüncü tur oylamalar da çok yakında gerçekleşecek. Kulüpler, socios.com’u taraftar görüşlerini elde etmek adına önemli bir aracı platform olarak görüyorlar ve platforma duydukları güven giderek artıyor. Bu sebeplerden ötürü, önümüzdeki oylamaların daha da heyecanlı geçeceğine inanıyoruz.

Socios.com için oldukça heyecanlı planlarımız var, sohbet özelliği bunlardan biri. Sohbet özelliği ile, taraftar tokeni sahipleri uygulama üzerinden birbirleriyle direkt olarak iletişime geçebilecekler.  Taraftar token ticareti özelliği ve oyun özelliği gibi yenilikler de yolda.

Son olarak Şubat ayında, önde gelen blok zincir ekosistem geliştiricisi Enjin ile koleksiyon tokenleri (Non Fungible Token-NFTS) çıkartmak adına işbirliği yaptık. Koleksiyon tokenleri sayesinde partner kulüplerimizin oyuncu başarılarını veya sezonluk futbol ödüllerini kutlamak için markalı ve limitli sayıda dijital koleksiyonlar yaratabileceğiz.